Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Либералите в ЕП се заемат с "правителствени злоупотреби срещу върховенството на закона в България"

Предвижда се мисия за събиране на факти в София и Варна

Снимка: Европейски парламент
Чуй новината! Чуй новината:

Групата на либералите в Европейския парламент "Обнови Европа" създаде работна група за проучване на правителствените злоупотреби срещу върховенството на закона в България. 

Като причина се посочват "тревожни сигнали за политическо преследване, злоупотреба с прокурорски правомощия и системно възпрепятстване на съдебната реформа".

Решението е прието от Бюрото на групата на фона на нарастващата загриженост след ареста на кмета на Варна Благомир Коцев на 8 юли. Този случай, според евролибералите, е "символ на ерозията на съдебната независимост в България“.

Новината идва в деня, в който по искане на "Обнови Европа" евродепутатите в Страсбург ще дебатират върховенството на закона у нас заради ареста на Коцев.

Работната група за България ще се състои от петима евродепутати. Тя ще проведе мисия за събиране на факти на място в София и Варна, като ще се срещне с представители на институциите, магистрати, журналисти и организации на гражданското общество. За тази дейност групата ще разполага с бюджет от 22 000 евро.

Окончателен доклад с препоръки ще бъде представен до май 2026 г. Планирано е това да се случи преди огласяването на годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на закона в страните членки, което обикновено става през юли.

От групата на либералите призовават отново Европейската комисия незабавно да предприеме действия за спиране на плащанията от ЕС, свързани със съдебната реформа, докато България не докаже истинска независимост на институциите и не засили отчетността на прокуратурата чрез реално разделение на властите.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На първо четене: НС прие закон, с който се въвежда "такса водомер"

Със 118 гласа "за", 74 "против" и 6 "въздържал се" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет Закон за водоснабдяването и канализацията, с който се въвежда т.нар. "такса водомер" чрез нов модел за ценообразуване. Той ще включва не само потребеното количество, но и ще се плаща за достъп до услугата. В момента цената на водата..

публикувано на 22.10.25 в 14:33

Петър Петров: Имаме концепция за президентска република по френски модел

"Възраждане" не работят на принципа "санитарен кордон", "казваме – България е проядена от корупция в управлението на страната и страда и населението", това заяви в интервю пред БНР Петър Петров, зам.-председател на партията. С всички механизми да направим промени в законодателството, за да не страдаме от ширещата се корупция и..

публикувано на 22.10.25 в 14:25
Носителите на наградата бяха обявени от председателката на ЕП Роберта Мецола.

Журналисти от Беларус и Грузия са тазгодишните лауреати на наградата "Сахаров" на ЕП

Беларуският журналист Анджей Почoбут и грузинската му колежка Мзия Амаглобели - и двамата арестувани в своите страни - са лауреатите на наградата "Сахаров" за 2025 г., обяви Европейският парламент. Наградата ще бъде връчена на 16 декември, по време на последната за тази година пленарна сесия в Страсбург. Анджей Почобут е журналист,..

публикувано на 22.10.25 в 14:24

Премиерът Желязков покани крал Чарлз III да посети България

Премиерът Росен Желязков разговаря с Негово Величество крал Чарлз III по време на кралския прием, организиран по повод Срещата на върха в рамките на Берлинския процес, съобщават от правителството на страницата си във Фейсбук.  Министър-председателят сподели впечатления и спомени от запомнящото се посещение на краля в България преди години...

публикувано на 22.10.25 в 13:59

Арестуваха 37 души за източване на евросубсидии в Гърция

Днес в Гърция бяха обявени първите арести по скандала с източването на евросубсидии. Полицията арестува 37 души, които с неверни документи са източвали милиони евро европейски субсидии и са присвоили средства. Разследването се следи от европейската прокуратура. Арестуваните са фалшифицирали документи от името на фермери, които не са..

публикувано на 22.10.25 в 13:44
Красимира Катинчарова

"Величие" иска пълно ръчно преброяване на бюлетините от вота в Пазарджик

Партия "Величие" иска пълно ръчно преброяване на бюлетините от изборите за общински съвет в Пазарджик, които се проведоха на 12 октомври. Това съобщи пред журналисти в парламента депутатът Красимира Катинчарова. От 25 подадени жалби в общинската избирателна комисия, 15 са на "Величие". Катинчарова каза, че Общинската избирателна комисия в..

публикувано на 22.10.25 в 13:33

Корнелия Нинова: Борисов усеща, че се задават трудни месеци и не иска да поеме отговорността

Как осигуриха мнозинство за нещо, което го няма? Никой не знае какъв ще е Бюджет 2026, но го подкрепят! Шокирана съм от днешното изявление, освен, че Пеевски и Борисов седнаха един до друг и узакониха в брак фактическото съжителство, но излязоха и казаха, че са осигурили мнозинство за бюджет . Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..

публикувано на 22.10.25 в 13:24