Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СГС разпита Любена Павлова по делото срещу бившия следовател Петьо Петров-Еврото

Любена Павлова
Снимка: БТА

Бившата съпруга на Петьо Петров-Еврото - Любена Павлова,  разказа пред Софийския градски съд, че част от златото, собственост на семейството на Илия и Явор Златанови, е отишло при бившия главен прокурор Иван Гешев. 

Павлова даде показания по делото за документна измама в особено големи размери, в което задочно подсъдим е намиращият се в неизвестност бивш следовател. Тя каза, че не знае къде се намира Петров и че за последно се е чула с него преди няколко месеца по мобилно приложение.

Делото е свързано с неправомерно отнети от семейство Златанови през 2019 година големи суми пари, злато и скъпи монети. Историята видя бял свят, благодарение на разследването на "Антикорупционен фонд" "Осемте джуджета" година по-късно, но до дело срещу бившия следовател се стигна едва, след като той изчезна.
Според обвинението Петров е използвал фалшиви документи, за да придобие 147 монети на обща стойност над 106 000 лева и едно златно еднокилограмово кюлче за близо 110 000 лева, собственост на Златанов, както и 550 000 евро на роднините му, като общата стойност на имуществото е над 1,3 млн. лева.

В разследването се твърдеше, че част от тази схема са били магистрати от закритата Специализирана прокуратура, действали по указания на Петров.

Днес Любена Павлова потвърди ключовата роля на бившия си съпруг и разказа, че през 2020 г. Петров ѝ казал да отиде до Специализираната прокуратура, за "да вземе нещо". Мъж с количка ѝ предал два затворени кашона. По-късно в ресторант "Осемте джуджета" с единия кашон  си тръгнал бизнесменът Илия Златанов, а вторият взели тя и мъжът ѝ. 

"Тогава разбрах, че в кашона има много златни монети. Петров ми каза да отделя част от тях на две купчини - едната да е 5 кг, а другата 1 кг, като по-голямата била за Иван Гешев, а другата - за Митко", разказа Павлова. 

Извън залата - на въпрос знае ли дали златото е стигнало до бившия обвинител номер едно, отговори:

"Не съм ги носила аз, но ги подготвих и бяха за него, другите. Предполагам, че той си ги е прибрал".  

В съдебната зала стана ясно също, че Павлова е била разпитвана няколко пъти по случая, но едва през 2024 година тя разказва това, което каза днес пред съда. През 2022 и 2023 е отрекла тя и Петьо Петров да имат каквото и да е общо с парите и златото на Златанови.

На въпрос защо  обясни, че го е направила под натиска на бившия си съпруг и за да не загуби детето си:

"Аз не си бях виждала детето 2 години", каза Павлова. На въпрос: Някой от прокуратура оказвал ли ви е натиск какво да говорите, отговори: "След Гешев никой. Да свидетелствам срещу Петьо, срещу Сарафов, Русинова, Кирилова и всичките останали".

След отбелязаното от журналисти: "Казахте, че не се страхувате сега, защо?", бившата съпруга на издирвания Петьо Петров, по прякор Еврото, Любена Павлова каза:  "Просто не се страхувам, не се. Уморих се да се страхувам. Той срещу мене, каквито компромати имаше, ги пусна". 
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глоби в Испания за компании за онлайн залагания

Министерството за защита на потребителите в Испания глоби 32 оператора на онлайн хазарт с 33 милиона евро заради нарушения на техническите изисквания на разпоредбите относно софтуера и комуникационните системи. Установени са шест чуждестранни компании за онлайн хазарт, действащи без лиценз в Испания. Те трябва да платят по 5 милиона евро..

публикувано на 25.11.25 в 22:58
Тръмп и Зеленски на входа на Белия дом, Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски изрази готовност да се срещне с Тръмп

Украинският президент Володимир Зеленски изрази готовност за среща с лидера на САЩ за окончателно оформяне на мирния план за Украйна: "Принципите на този документ могат да бъдат развити в по-дълбоки договорености. И това е в наш общ интерес - за да бъде сигурността ни реална. Разчитам на това да продължим активното сътрудничество с..

публикувано на 25.11.25 в 22:54
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изпраща Уиткоф в Москва с надеждата да финализира сделката с Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че е инструктирал своя специален пратеник Стив Уиткоф да отиде в Москва и да се срещне с руския лидер Владимир Путин в опит да финализира мирния план за Украйна. По думите му, първоначалният план от 28 точки е бил преработен, като са били отчетени предложенията и на двете страни в конфликта...

публикувано на 25.11.25 в 22:36
Националният парк Джошуа Три в Калифорния

По-скъп вход за чужденците в националните паркове на САЩ

Чуждестранните туристи, посещаващи националните паркове на САЩ, включително Гранд Каньон и Йелоустоун, вече ще плащат солидна такса, обяви администрацията на Тръмп. Министерството на вътрешните работи, което управлява тези известни национални паркове в САЩ, заяви, че от 2026 г. посетителите от чужбина ще трябва да плащат 100 долара в..

публикувано на 25.11.25 в 22:31
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган се надява руско-украинските мирни преговори да са в Истанбул

Президентът на Турция Реджеп Ердоган изрази надежда, че евентуалните преки руско-украински мирни преговори ще се състоят в Истанбул. Той е казал това по време на срещата на "Коалицията на желаещите", съобщиха от пресслужбата му. "Турция ще продължава дипломатическите усилия, за да подпомогне преките контакти между страните с цел скорошно..

публикувано на 25.11.25 в 22:02

Премиерът взе участие във видеоконференцията на “Коалицията на желаещите”

"Границите не могат да бъдат променяни със сила и дългосрочната сигурност на Украйна трябва да бъде гарантирана." Тази позиция е защитил премиерът Росен Желязков в днешната видеоконференция на "Коалицията на желаещите", водена от президента на Франция Еманюел Макрон и премиера на Обединеното кралство Кийр Стармър, съобщиха от Пресслужбата на..

публикувано на 25.11.25 в 21:54
Дан Дрискол

Дан Дрискол е в Абу Даби, където обсъжда детайлите по мирното споразумение с руската делегация

Украйна се е съгласила на американското предложение за мирно споразумение с Русия, съобщават американските медии, цитирайки правителствени представители. Украйна е постигнала споразумение със САЩ по условията на евентуално мирно споразумение с Русия NBC цитира двама неназовани служители на американската администрация, според които има "някои..

публикувано на 25.11.25 в 20:34