Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Спомен за проф. Асен Диамандиев

Проф. Асен Диамандиев (1915-2009)
Снимка: АМТИИ - Пловдив

Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент, педагог, той е автор на ценна образователна литература, най-вече по солфеж, с която се обучават поколения музиканти.

Огромна е заслугата му за създаването на Висшия музикално-педагогически институт в Пловдив като филиал на Българската държавна консерватория в София през 1964 г. В него десетилетия наред се подготвят кадри предимно за общообразователните училища. През 1972 г. учебното заведение става самостоятелно, разраства се и включва нови специалности.

Асен Диамандиев е роден през 1915 г. в Пловдив - на 2 ноември по стар стил (или 16 ноември по нов стил). Приет е за студент в Държавната музикална академия в София през 1936 г. Обучава се при светилата в музикалното изкуство в онова време - при проф. Димитър Ненов по пиано, при проф. Никола Атанасов по солфеж и хармония, при проф. Веселин Стоянов по музикални форми и оркестрация. А също и при професорите Иван Цибулка, Тодор Въжаров и Камен Попдимитров. 

Дипломира се през 1940 г. и работи като учител в Свиленград, после е помощник-диригент в хора на Ансамбъла на Българската народна армия и помощник-диригент в хор „Кавал“. С тази стабилна база знания и умения Асен Диамандиев се завръща в родния си град през 1946 г. и става диригент на Пловдивското певческо дружество. Полага усилия за обучението на певците и се занимава с образованието им по солфеж и вокална подготовка. Работи с този състав в продължение на 12 години - от 1946 до 1958 г. Под неговото ръководство смесеният хор става представителен и изнася стотици концерти.

Асен Диамандиев е силно запленен от българския фолклор. Той е инициатор през 1948 г. в Пловдив да се създаде първия в България професионален ансамбъл за народни песни и танци, който включва смесен хор, танцова група и оркестър от народни инструменти.

През 1946 г. Асен Диамандиев започва работа като преподавател в Музикалното училище в Пловдив, чийто директор тогава е големият цигулков педагог Трендафил Миланов. След заминаването на Миланов за София, за да оглави Интерната за даровити деца, Асен Диамандиев става директор на училището. От педагогическата му практика, контактите му с най-авторитетните личности в музикалния свят в онова време, от обичта му към българския фолклор и необходимостта от подготвени кадри за учители по музика в общообразователните училища, изкристализира идеята в Пловдив да се създаде филиал на Българската държавна консерватория. 

В книгата на проф. д-р Юлиан Куюмджиев „Спомени“, посветена на личността и делото на проф. Асен Диамандиев, четем изреченото от основателя на пловдивското учебно заведение: 
„Тук е мястото да спомена, че идеята ми за създаване на едно висше учебно заведение с три основни специалности - музикална педагогика, музикален фолклор и хореография (хореографска режисура) у мене се роди още през 1952 година. Всъщност това беше идеята за едно тричастно голямо произведение с първа част музикална педагогика, а втора и трета част - музикален и танцов фолклор.“ 

На 5 октомври 1964 г. в Пловдив се открива филиалът на Българската държавна консерватория с декан, а по-късно и ректор, именно Асен Диамандиев. От 1972 г. учебното заведение става самостоятелно. Нарича се Висш музикално-педагогически институт /ВМПИ/. По-късно към обучението на класически и фолклорни музиканти се добавят и други изкуства, както и нови специалности. Името е променено на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство /АМТИИ/.

Като композитор той пише хорови пиеси - обработки на народни песни, Концертино за цигулка и оркестър, Музика за оркестър, произведения за пиано, за цигулка и за различни камерни формации.

Проф. Асен Диамандиев завършва земния си път на 24 февруари 2009 г. на 93-годишна възраст. 10 години по-късно, през 2019 г., идва решението Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в родния му Пловдив да носи неговото име.

Чуйте в звуковия файл изказвания на Асен Диамандиев, както и части от клавирния цикъл „Леки пиеси за пиано“, предназначени за деца. Заглавията са: Песничка, Гоненица, Приспивна песен, Етюд, На разходка с кукла. Изпълнението е на пианиста Константин Ганев. Студиен запис за БНР от 1981 г.
По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София Арт Институт организира Хорова академия за деца и възрастни

София Арт Институт е организация, която дава равен достъп до изкуство на всеки. Наред с много други проекти, екипът, воден от пианистката Венета Нейнска, стартира организирането на Хорова академия, в която ще могат да участват ентусиасти от различни възрасти.  Под артистичното ръководство на Яна Делирадева и Валентина Георгиева, Хоровата академия ще..

публикувано на 27.11.25 в 19:49

Шуменци почитат диригента Станислав Ушев с барелеф

На 24 ноември с официално откриване на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ Община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистката Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров отдадоха почит към паметта на маестро Станислав Ушев.  Барелефът вече е поставен на източния вход на Община Шумен, а негови автори са скулпторът Бехчет Данаджъ..

публикувано на 27.11.25 в 19:12
Андре Букурещлиев (1925-1997)

Тридневен фестивал отбелязва вековния юбилей на Андре Букурещлиев

На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..

публикувано на 27.11.25 в 17:28

Музикалният театър кани на "Кабаре"

Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..

публикувано на 27.11.25 в 12:39
От днес в Големия салон на сатиричния театър

Калин Сърменов: "Примадони" носи чиста форма на забавление, усмивка и любов

Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов.  "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..

публикувано на 27.11.25 в 10:45
Пенка Коева и Алексей Милковски в „Тоска“

Спомени за баса Алексей Милковски

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България.  Роден е в..

публикувано на 26.11.25 в 15:37

Духовна музика от България и света в концерта на Смесения хор на БНР

В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова.  Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..

публикувано на 26.11.25 в 15:08