Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Терра фантазия - фантастиката тук и сега”: Алтернативната фантастика

По какво се различава алтернативната фантастика от криптоисторията и по какъв начин „Ние” на Евгений Замятин, „Прекрасният нов свят” на Олдъс Хъксли и „1984” на Джордж Оруел се оказват трите велики антиутопии (или както още ги наричат дистопии и какотопии) на ХХ век, свързани с тази разлика? Защо писателят Николай Райнов е бил анатемосан и отлъчен от нашата православна църква заради своето произведение „Пустинята на живота”, което се смята за една от българските „емблеми” на тази разновидност на фантастиката? И как забележителният поляк Станислав Лем стигна до идеята за създаването на своите безпрецедентни новаторски рецензии на несъществуващи книги в „Мнимата величина”, „Идеалният вакуум” и „Библиотека на ХХI век”?
Това са само част от въпросите, отговор на които ще търсим в предаване, в което участва писателят-фантаст Георги Малинов, автор на романа „Орфеус слиза в Ада”, който въображаемо „преразглежда” реалната ни средновековна история, като в този вариант търси отговор на въпроса: какво би било, ако... българското царство е завладяно от турците, а великата империя на света се е оказала Османската? И още – със своя гледна точка по темата се включват Адриан Лазаровски, направил дипломна работа, посветена на романа-предупреждение на Джордж Оруел „1984”, както и изследователят на жанра Юри Илков

22 декември
По публикацията работи: Росица Панайотова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелената сол е полезна не само за диабетици

Зелената сол е с растителен произход и е природен заместител на обикновената сол. Тя се добива от соленолюбиви растения, срещащи се в солени крайбрежни влажни зони и почви. В България БФБ използва основно растението солянка (Salicornia europaea), което расте в Атанасовското и в Поморийското езеро. "Защитените територии не са Terra..

публикувано на 20.10.24 в 10:05
Джамията „Асланхане“ в Анкара

Къщата на лъва или историята на една джамия

Разположена в историческия център на град на Анкара, съвсем близо до крепостта, се намира джамията "Асланхане". Официалното име на джамията е "Ахи Шерефеддин", но през годините тя става по-популярна като джамията "Асланхане". През 2023 г. джамията беше включена в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО на 45-ата среща на Комитета за..

публикувано на 20.10.24 в 08:05

На пазар и битак в Бишкек

"Източният пазар е цяла вселена. Неговите цветове и аромати   ще разкрият един особен, богат свят, който съществува извън политиката, религията и всякакви разделения... Той има свои собствени закони, които на първо място се основават на искреността. Вземете например пазарлъкът, без който е трудно да си представите ориенталски пазар. Цяла култура на..

публикувано на 19.10.24 в 16:20

Пътеводител на Братислава

"Столицата на Словакия – Братислава, е един много уютен град с много приятна творческа атмосфера", казва Ваня Радева, директор на Българския културен институт в града. Тя разказва как се променя словашката столица през последните години, но също и какво значение имат музикалните традиции тук и защо дори днес България попада в топ 5 на най-посещаваните..

публикувано на 18.10.24 в 08:45
доц. Екатерина Йорданова

Ден на отворените врати в Института по физика на твърдото тяло при БАН

Институтът по физика на твърдото тяло при Българската академия на науките организира Ден на отворените врати, който ще се проведе на 18 октомври 2024 г. от 10:00 до 16:00 часа на адрес гр. София, бул. "Цариградско шосе" 72, научен комплекс на БАН-2. Под мотото "Магията на физиката – от лабораторията до иновацията и как науката движи технологиите", по..

публикувано на 18.10.24 в 08:05