Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на мечтата с Дончо и Яна Папазови

Снимката е от експедицията на Дончо Папазов „Невъзможният път” - продължителност 164 денонощия (1.1.1988 - 13.6.1988) с маршрут Първа българска (без спиране) самотна обиколка на света през нос „Хорн” на юг от „ревящите 40 градуса”.
Снимка: Архив

Предаването на 12 юни има и конкретен повод - във вторник, 14 юни, се навършват 30 години от онзи паметен ден на 1981 година, когато след 777 дни околосветско плаване яхтата „Тивия” с Дончо Папазов, Юлия Гурковска - Джу и Яна Папазова акостира на кея в Созопол.
Дончо Папазов е работил в киното и телевизията като сценарист, редактор и продуцент, бил е депутат в 36-ото Народно събрание, но, разбира се, неговата популярност се дължи най-вече на забележителните експедиции, сред които прекосяването на Черно море през 1972 година, Атлантическия океан през 1974 и Тихия океан през 1976 заедно с Юлия Гурковска - Джу, при това с обикновени корабни спасителни лодки.

През 1979-1981 следва околосветската обиколката с яхтата „Тивия” с Джу и Яна на борда. Водещият Симеон Идакиев е бил в екипажа на „Тивия”, когато през зимата на 1978 година я докарват от Гданск до Созопол по море и помни колко добре се е приспособила шестгодишната Яна към необичайните условия за живот.
„Повярвахме на себе си и на мечтите си. И те не изгърмяха като спукан балон.” пише Дончо Папазов в „С Яна около света”.

През 1988 година Дончо Папазов обикаля света сам, за 164 дни, по така наречения Невъзможен път през нос Хорн, винаги на юг от „ревящите 40 градуса”, и стана първият самотен мореплавател, преминал по този маршрут без спиране в разгара на южната зима.

За условията и мотивацията на околосветските плавания, за диалога между човек и море и плаването като преследване на мечта ще говорят Симеон Идакиев, Яна и Дончо Папазови.

неделя, 12 юни от 18.20 часа

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25