Комитетът за Нобеловата награда даде думата на поезията. Тази година посланието към мислещите хора по света е в стихове и то на шведски език. Освен признание за таланта на лауреатите, всеки нов избор на шведската Академия, се тълкува и като знак за нашето общочовешко себеусещане: кои сме и накъде вървим?
Какъв е светът и какви са хората в стиховете на Томас Транстрьомер, носителят на Нобеловата награда за литература за 2011 година? По традиция, когато Академията връчва наградата, тя мотивира с няколко думи своя избор. Авторитетното световно жури награждава шведския поет Транстрьомер: „за това, че неговите кратки, полупрозрачни образи ни дават нов поглед към реалността.”
Когато определят шведския принос в съвременната световна култура, сънародниците му нареждат Томас Транстрьомер до Сведенборг, Стриндберг и Бергман. За европейците Томас Транстрьомер е авторът, чиито стихове-притчи реабилитират човешкото в свят на неудържимо потребление.
Ще открием ли себе си в стихове, „смълчани като картини и пейзажи”?
Прочетете фрагменти от великолепния сборник „Есенен архипелаг”, издаден през 1981 година в поредицата „Поетичен глобус” на издателство НК. Преводът от шведски език е на професор Вера Ганчева:
Недовършеното небе
Малодушието спира своя ход.
Спира своя ход страхът.
Грифът прекратява своя полет.
Нетърпелива светлината руква неудържимо
и дори призраците отпиват по една глътка.
Тогава картините ни излизат наяве,
червените бизони от ледниковите ателиета.
Всичко живо се озърта край себе си.
Изскокваме под слънцето стотици.
Човекът е врата, открехната
към стая за всички други хора.
Безкрайни са полята под стъпките ни.
Водата свети между стволовете на дърветата.
Езерото е прозорец към земята.
Един творец от Севера
Аз, Едвард Григ, живях сред хората като свободна личност.
Шегувах се охотно, вестници четях, пътувах, пътешествах.
Оркестри ръководех.
И публиката светеше със лампички, пулсиращи от тържество,
подобно на ферибот, пристигащ с влак на борда.
Качих се чак дотук, за да надвия тишината.
Работя в малка къщичка.
Тук на рояла му е не по-малко тясно, отколкото на лястовицата
под керемидения покрив.
Красивите и стръмни склонове на планината таят мълчание.
В тях няма проходи, но пък понявга се отваря процеп,
за да пропусне светлина, излъчвана направо от вълшебника.
По-тихо!
И тътенът от върховете слезе,
слезе,
слезе,
слезе при нас в една от нощите на пролетта,
преструвайки се на туптене на сърце.
Из „Прелюдии”
2
„…Една към друга приближават две истини: отвътре и отвън,
а там, където ще се срещнат, е шансът да се видиш.
Но онзи, който предугажда какво ще стане, вика с отчаяние: „Задръжте!
Каквото и да е, но в себе си да не прозирам.”
Там корабче се носи към брега – опитва се да хвърли котва
и ще опитва още много пъти, сигурно хиляда….”
3
„…Истината няма нужда от мебели. Направих една обиколка на живота и се завърнах на изходната точка: стая, в която няма нищо. Вещите, сред които съм бил, личат по стените като египетски фрески, като сцени, изрисувани в гробница. Но следите от тях избледняват…”
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg