Има вчерашен вестник, но няма остаряла история. Особено, когато отвежда до недостъпни пространства и разказва за недоразкрити тайни.
Възможно ли е няколко интервюта, излъчени вече в Артефир, отново да ни отведат на пътешествие без да купуваме билет и да мъкнем куфари?
Подготвили сме за вас само разговори, които са повод за размисъл и разговор.
Най-екзотичното на това пътуване – в астрономически и в географски смисъл - е, че в основата на всичко има българи.
Добре дошли в новия свят от предишни думи!
Каква е програмата на приключението:
Ще погледнем към звездите заедно с доайена на българската астрономия в БАН - ст.н.с. Милчо Цветков, който знае какви са общите тайни на поезията и астрономията.
Ще пътуваме към миналото, ако открием оставените от предците ни знаци върху камъни и сгради. Със специалиста по семиотика на литературата – професор Добрин Добрев, ще проследим доказателствата за връзка между суфите и масоните в шуменската Томбул джамия.
Ще преплуваме голямата вода до Канада, заедно с художничката Веселина Томова, която в чужди пристанища, ще събуди дълбоко скритите в нас мореплаватели.
Страдащите от морска болест навярно ще предпочетат пътуването на кон през степта до Монголия и назад заедно с писателя-космополит Филип Лхамсурен.
Ще направим и средновековно преселение от България до Острова заедно с богомилите и техните еретични ръкописи с един от най-вдъхновените водачи - професор Георги Василев.
А накрая…
Ще търсим симетрията между божественото и своето чувство за хумор. Между божественото и своето чувство за справедливост от двете страни на Атлантическия океан. Българският писател, живеещ в САЩ, Захари Карабашлиев ще ни подскаже как се прави това.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg