Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михалис Гарудис: Щастието носи аромата на созополски смокини и на маслините край моето ателие

Снимка: БГНЕС
Благослов ли е съдбата да разполови душата ти и винаги да си готов за път, в търсене на другото си „Аз”? – „Тръгнах от София, стигнах до Солун, но никога не можах да се отскубна от едното място и да се присадя на другото” – споделя за себе си художникът.

Роден е в димотишкото село Булгаркьой, Гърция, през 1940 г. От 1948 до 1986 година е емигрант в България и Унгария. Носи името на дядо си, устоявало във времето, но сега с тъга отбелязва: „Аз съм последният Михалис Гарудис. В рода само сестра ми е Мишел, вече родена във Франция, но това е друго… И в същото време част от темата за второто „Аз…”
Напоследък Михалис Гарудис идва (”уви” или „поне”) веднъж годишно в София, с признанието: „В „уви” има тъга. В „поне” се крие радост, вечното разполовяване… По софийските павета си търся отминалата младост”.

Завършил е в София Художествената академия, специалност „Живопис” при проф. Илия Петров. Участвал е с успех във всички Общи художествени изложби в столицата и в страната. Първите свои самостоятелни изложби подрежда през 1971 г. в София и в Париж. От 1986 г. живее в Солун. Негови картини са показвани във Виена, Люксембург, Кан, Мексико, Мадрид, Париж, Ню Йорк… Колекционери от Италия, Япония, Франция, България притежават негови композиции.
През ноември 2012 г. за първи път представя самостоятелна изложба във Варна. Експозицията включва 45 платна, най-вече с любими сюжети от морето.

Всъщност, преди много години, за пръв път вижда морето в Созопол. И се влюбва завинаги… Те са едно: морето, уличките на Стария град, сенчестите дървета и, разбира се, сладкото от смокини. Няма по-хубаво сладко, никъде не го правят така: ароматно и с вкуса на щастие. То носи усещане за свобода, безгрижие, приятели и празници. Какво би добавил, за да е пълноценно чувството докрай? – Шепа маслини от дръвчетата край неговото ателие. А това значи – винаги на път между България и Гърция, с обич.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..

публикувано на 02.11.24 в 12:15
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37