Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хераклея Синтика

Людмил Вагалински
Снимка: БГНЕС
Къде се намира античният град Хераклея Синтика? Първата част на името идва от най-известния митичен герой Херакъл, извършил много подвизи. Херакъл е син на безсмъртния бог Зевс и на смъртната Алкмена. Втората част на името – Синтика, е от древното тракийско племе синти. Синтите имат свои монети. Върху тях стои надпис Хераклея Синтика и изображение на кривака на Херакъл.
Дълго време учените са се опитвали да локализират къде точно се намира Хераклея Синтика. Видими факти сочели, че близо до Петрич е имало древен град, приеман, че се е наричал Петра. Тезата възниква от разказа на френския консул в Солун, който пътешествал по долината на река Струма. Времето е преди Великата френска революция от 1789 година. Когато консулът вижда вулкана Кожух и разкопките, изказва мнение, че вероятно това е Петра, мислейки за похода на Филип V Македонски срещу медите.
Едва през 2002 година край Рупите, недалеч от Петрич, е открит надпис от 308 година. В него се казва, че император Галерий е посетил Хераклея Синтика. И, както подобава на височайша особа, направил обръщение към магистратите на града, в отговор на тяхната молба да възстанови гражданските им права. В духа на времето, словото му било изсечено върху камък.

Дори в студените месеци на годината, термометърът при Рупите обичайно сочи по-високи температури. Приятно е за разходка. Така че може да съчетаете маршрута до дома и църквата на Ванга, с интересни впечатления от древната Хераклея Синтика. Там работата на археолозите продължава. Чуйте още подробности от Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН.
По публикацията работи: Петра Талева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дълбините на Черно море пазят наследството на цели епохи

Черно море се утвърждава като едно от най-ценните места за археологически и научни проучвания. Уникалната "безкислородна зона под 150 метра дълбочина" съхранява в изключително добро състояние потънали кораби, морски съдове и различни материали, които иначе биха се разрушили в други водни басейни. Тази природна особеност превръща Черно море в..

публикувано на 19.11.25 в 09:05

Тежки травми и бързи решения: как 3D моделите помагат на лекарите

Идеята за "инженер на резервни човешки части" звучи като сюжет от научна фантастика, но в съвременната медицина това вече е реалност. Един от българските специалисти, които превръщат високите технологии в пряка помощ за пациентите, е д-р Петър Вълчанов от Медицински университет – Варна. Той работи в областта на медицинското 3D моделиране и..

обновено на 19.11.25 в 08:35

"Музейко" – епизод 2: Минало

Науката се превръща в игра, когато можеш да я пипнеш и помиришеш, да скочиш с двата крака в друг свят, да експериментираш и да се изненадваш. Когато можеш да мечтаеш. Продължава пътешествието в най-големия детски научен център в България – Общински културен институт Научно-образователен детски център, който се намира в София, "Музейко". Един..

публикувано на 18.11.25 в 16:35
проф. Албена Накова

Критичните и стратегическите суровини – преработване и добив

В началото на ноември в БАН се проведе Информационно популяризиращ форум "Критичните и стратегическите суровини: експертни мнения и доминиращи нагласи в общественото мнение". Форумът бе открит от доц. д-р Светослав Георгиев, директор на Геологическия институт при БАН и Национален координатор на Националната научна програма "Критични и стратегически..

публикувано на 18.11.25 в 10:10
Д-р Николай Шарков

Приемственост, диалог, гарантиране на широк достъп до стоматологични услуги...

Това е само част от платформата на д-р Николай Шарков, представена при избирането му за президент на Световната дентална федерация. Дългогодишният стоматолог, преподавател, лидер на българските зъболекари, бе наш гост по различни теми. Преминахме през спомените за родния Бургас, за студентските години и първите крачки в професионалната стоматология...

публикувано на 17.11.25 в 15:10