Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Призвание – кинодраматург

На 8 декември гост в предаването е Марин Дамянов, доктор по драматургия, защитил дисертация на сложната тема „Използване на съвременни психологични теории за несъзнаваното в драматургичните текстове” и доцент по кинодраматургия. Той е член на Съюза на българските писатели, Съюза на българските филмови дейци, Българската секция на международния съюз на криминалните писатели, както и на Асоциацията на българските филмови, телевизионни и радио сценаристи.
Творческите му изяви са повече от внушителни: сценарист и съсценарист на немалко игрални филми, автор на внушителен брой разкази и книги, най-вече с криминална тематика. От 2001 до 2003 г. преподава кино и телевизионна драматургия в Благоевградския университет „Неофит Рилски”, а в момента кинодраматургия в НАТФИЗ „Кръстю Сарафов” – София и кино и телевизионна драматургия в „Артколеж” – София като хоноруван преподавател.
Както сами разбирате, срещата с подобен човек може да бъде само изключително интересна.

8 декември
По публикацията работи: Симеон Идакиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фрагмент от Енинския апостол от ХІ в., един от най-старите запазени старобългарски паметници

Българският е първият книжовен славянски език

Някъде между самодоволното убеждение, че целокупното човечество знае и се прекланя пред ролята на България в световната цивилизация и болезненото себеунижаване и себеотричане стои познаването и реалната представа за мястото ни в мозайката на европейската култура. За това познание, осъзната любов към родното и признателност към стореното от светлите..

публикувано на 23.05.24 в 09:17

"Ние, българите" и "те, политиците" – Петър Горанов, философ

Навярно ви прави впечатление, че, особено когато изказваме огорчение, възмущение, критика и т.н., ние предпочитаме да говорим в множествено число, т.е. вместо местоименията "аз" и "той", "тя", "то", използваме "ние" и "те" – "ние българите", "те политиците, министрите народните представители, лекарите, учителите" и т.н. И това съвсем не е тясно..

публикувано на 15.05.24 в 10:45

Ясен Антов: Като не си знаем българския език добре, ние го заместваме с първото клише, което ни идва отвън

Някои от дългогодишните ни слушатели сигурно помнят характерния глас на писателя Ясен Антов, който често звучеше по програма "Христо Ботев" обикновено с неговите сладкодумни разкази за пътешествия и природни красоти или с хумористични миниатюри. Когато го поканих да се включи в предаването, което тогава се наричаше "Какво се крие зад думите",..

публикувано на 09.05.24 в 09:04

Свети, свети, свети… 40 мъченици

За съжаление, но е факт, че с годините виждаме не един и два случая на неправилни употреби и форми, които обаче по някакви причини влизат в масово обращение и стават част от нормата. Нещо такова наблюдавахме със странното и ненужно удвояване на прилагателното „свети“, когато се отнася за повече от един светец. Днес го виждаме изписано дори..

публикувано на 01.05.24 в 14:52

Весела Ляхова за голямото "случване"

От последните 30 години поне в 20 се случва голямо случване или, казано с други думи, глаголът "случвам (се)" преживяярки трансформации и доби огромна популярност, почти измествайки обичайните "правя, извършвам, организирам, създавам, преживявам" и т.н. Това правеше силно впечатление и на слушателите ни, които редовно се обаждаха и пишеха до..

публикувано на 26.04.24 в 18:48