Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да откриеш Олимп от 776 година пр. н. е…

Мраморна стела с релефно изображение на атлет (фрагмент) 410 - 400 г. пр. Хр. от регион Хесани (ант. град Халимунт). Национален археологически музей - Атина

Кога започват първите Олимпийски игри? Общоприетата датировка е 776 г. пр. н.е. На пръв поглед, достатъчно време, за да натрупаме повече знания за тях. А какво наистина знаем и помним? Уроците в училище отминават. Олимпиадите остават: в различни области на знанието и, естествено, в спорта. Уж антична история, а има толкова трайни последствия в съвременния живот.
До 9 февруари 2014 г. в НАИМ при БАН продължава гостуването на сборната изложба от гръцките музеи „Непреходен отпечатък в историята. Тя е изключителен шанс да видим онова знаково материално свидетелство на времето, белязало хилядолетия занапред пътя на световната цивилизация. И макар изложбата да е обособена в отделни витрини, темата за Олимпийските игри предизвиква основателен интерес, свързан и с откриването на Световната Зимна Олимпиада в Сочи на 7 февруари. Каква изненада са подготвили музейните специалисти за своите любознателни посетители до края на изложбата?Подробности научихме в „А сега накъде“ от Камен Бояджиев, разговора с който можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20