Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Възход и падение"- книга за обичаната България


"Аз бързах. Бързах да изпреваря смъртта. И за щастие я изпреварих- книгите са вече написани и публикувани. Каквото и да стане с мен оттук нататък, те вече имат самостоятелен живот, те са независими от мен"- каза в "Калейдоскоп" писателят Пелин Пелинов. Писателят бе във Видин за да се срещне със свои читатели, пред които представи петте романа от поредицата "Възход и падение". Поредицата включва романите "Независима България", "Напред, на нож", "Крушението", "Под свити знамена", "Катастрофа".

Сюжетът се затваря към паметната за България дата 3 октомври 1918-та година, когато Фердинанд абдикира и оставя страната разбита в поредната национална катастрофа. "Възход и падение" е история на непостигнатия национален идеал за обединение на всички българи на една територия, в една държава, с общи духовни хоризонти. История, сътворена с много страст, отдаденост и любов. Силното авторово присъствие дава основание на изкуствоведа Снежина Николова да определи петтомника като "Книга за обичаната България".

"Тези пет книги са смисъла на живота ми"- казва за поредицата Пелин Пелинов. Всъщност това тръпчиво сладко-горчиво име е творчески псевдоним на Пенчо Линов, роден на 26 март 1936 година в село Върбица, Плевенска област. Бъдещият български писател и драматург завършва през 1954 година Плевенската мъжка гимназия, после се дипломира в Юридическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски" и ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов". В продължение на 12 години е драматург в Народния театър "Иван Вазов" и един от учредителите на театър "Сълза и смях". Автор е на над 30 театрални пиеси, на телевизионни поредици, на документално-исторически романи.

"Ако ме попитате кой е днешният национален идеал, не мога да ви отговоря... И си мисля, че в момента България няма национален идеал"- не без огорчение казва гостът в "Калейдоскоп".

"Политиката е умението да предвиждаш и то доста напред да предвиждаш"- казва гостът в "Калейдоскоп" Пелин Пелинов. И уточнява:

"За бъдещето на България не съм съвсем сигурен, тъй като сме малка нация и нищо не зависи от нас... За мен са важни хората- българското офицерство! Това ми е любимата ми тема! Главният герой в поредицата ми- Александър Бронзов, е измислен. Той става генерал, но само за една нощ и го убиват. Убиват го в драматичните дни на Войнишкото въстание..."

Пелин Пелинов е убеден, че емоциите на автора са кодирани в текста и читателят участва в сюжета чрез тях. И защото съвременният българин е отворен към историческите теми, любопитен към историята на други народи и уважителен към своята собствена, авторът на "Възход и падение" вярва, че ще дойде редът за екранизиране и на неговия труд. Така, както до зрителите стигнаха "Сватбите на Йоан Асен ІІ" и "Мера спред мера".
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50

Андрей Дреников: Безпаричието не е толкова страшно, колкото безчовечието

Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..

публикувано на 10.12.24 в 13:35
Георги Господинов

Георги Господинов: Ние сме направени от това, което говорим

В интервю за празничното издание на предаването "За думите" писателят споделя тревогата си за езика: "Това, което е притеснително, и най-тежките процеси днес, са свързани със злоупотребата с езика…Имам предвид счупването на разговора помежду ни и ползването на езика като пропаганда и като фейк… В момента думите и нещата са се разделили и се..

публикувано на 05.12.24 в 10:31

Стефка Евстатиева: Харесвам непринудеността в общуването между хората

През м. април 2010 г. предаването "За думите" се обогати с нова рубрика – "Моята любима дума". Задавахме два въпроса на обичани, изявени и доказали се в своята област наши съвременници – "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…" Разбира се, не сме се и помисляли, че човек може да си има една любима дума от всички..

публикувано на 01.12.24 в 09:45

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19