В интервю за празничното издание на предаването "За думите" писателят споделя тревогата си за езика: "Това, което е притеснително, и най-тежките процеси днес, са свързани със злоупотребата с езика…Имам предвид счупването на разговора помежду ни и ползването на езика като пропаганда и като фейк… В момента думите и нещата са се разделили и се разминават. Може да кажеш всичко и да го обърнеш и то пак да няма стойност, да няма доказателство, да няма материалност срещу него..."
Какво можем да направим, за да има бъдеще езикът ни и пълноценното общуване между нас, какво е неговото продължение на изречението: "Българският език е…" и каква дума "подарява" на слушателите на предаването - чуйте отговорите на Георги Господинов в звуковия файл.
За радост или съжаление в началото на 2026 г. предстои да се разделим с българския лев и неговите стотинки. Еврото ще бъде паричната единица, с която ще измерваме разходите и приходите си. Един въпрос, малко встрани от големите спорове и сюжети около това, е как съкратено ще се изписва "евро" и "евроцент". В предаването "За думите" го задаваме на д-р..
"Добре дошли в училищната общност" се нарича проектът на сдружение "Професионален форум за образованието" за въвеждащи тренинги за адаптация и мотивация на ученици от 1, 5 и 8 клас. Моделът е практикуван в 151 СОУПИ (Средно общообразователно училище с профилиране по интереси), създадено по авторски модел на група български педагози и работило от 1990..
Станимир Минков е млад учител в гимназиалния етап в СУ "Емилиян Станев", Велико Търново. Тази година поема осмокласници и продължава с единайсети клас. Държи в класовете му да има доверие и добри взаимоотношения, за което полага грижи още от първите учебни дни. Днешните деца изпитват затруднения да се изразяват писмено и устно, но когато се намери..
Колкото и да не ни се иска, лятото си отива, макар че слънцето още ни осигурява летни дневни температури. Освен че се настройваме за новия работен сезон, а децата – за училище, по традиция добрите домакини се стягат да приготвят и зимнина. Страната ни е благословена с чудесен климат и плодородна земя, така че есенното изобилие от всякакъв плод просто..
Училището носи името на градчето Ньовил-дю-Боск в департамент Йор, Нормандия,където започва всичко. През 1973 г. там се настаняват и създават училище трима млади ентусиасти. Днес то е разположено в замък в градчето Шалмезон в департамент Сен-е-Марн на 90 км. от Париж. Годишно в него се обучават и живеят около 40 деца от 6 до 16 години. Част от тях са..
Кой е Джордж Сорос и на какъв тип политици пречи дейността му, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по..
Възможният и невъзможен мир в Газа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Иво Инджев , журналист. Доналд Тръмп и планът за мир "Аз..
На 5 октомври 2025, 17.00 часа на сцената на Музикален театър балет "Арабеск" ни кани на първото си представление за новия сезон "BarrocoLife –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg