По фамилия е Грабовска-Гжиб. Родена е във Варшава. Работи като лекар-невролог, със специализация в областта на епилепсиите. Има трудна и отговорна професия, особено когато пациентите са деца. Кога намира време да пише книги, при това - не само специализирана медицинска литература.
Видях книгата й за пръв път в София, по време на най-голямото туристическо изложение на България „Ваканция и СПА”. Един родопчанин, Илия Чернев, внимателно държеше странен пътеводител на полски език за Чепеларе и Широка лъка. Вгледах се: няма грешка. Защото в превод заглавието означава „Там, където се е родил Орфей”. Благодарение на тази сакрална изповед на авторката, за детството й, споделено между Варшава и Родопите, полските читатели преоткриват България: не само като страна с плажове и море. Оказва се, че има вълшебни планини, с фолклор и обичаи, за които всеки турист може да мечтае. Изданието се изчерпва, както се казва у нас, като топъл хляб. С книга в ръка много полски туристи потеглят към България. Искат да вървят по Орфеевите пътеки, да слушат ромона на Орфеевите извори и водопади. Само че... си нямат баба Катя.
По фамилия пани Грабовска-Гжиб е полякиня. Нейният баща и съпругът й са поляци. Но малкото й име е Албена, като Йовковата героиня. И Албена Грабовска започва пред поредната полска аудитория да разказва какво означава името й, как е създадено, каква красавица го носи в творбите на магьосника на словото Йовков. Разказва за своите български корени, за майка си, за нейната майка, баба Катя, без която Албена едва ли щеше да има толкова вълнуващо и необичайно за Полша детство.
Предстои ново издание на книгата за Орфей. Но явно тя отключва един неподозиран литературен заряд у Албена. Следват нови книги, за възрастни, за деца. А нощем, когато денят й на лекар се слива с часовете на твореца - писател, някъде там... има място и за Родопите, за Орфей, за пътищата, които ще отвеждат Албена към България.
От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..
Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...
"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..
Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg