Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ритуал на повече от 100 години спазват във видинското село Сланотрън

Полагане на Иисус в гроба на Велики петък в село Сланотрън

Отец Велизар: Едно време се карахме кой да е ангел, кой римски войник... Сега ни е трудно да намерим деца за ритуала

10
"Гробът" пред храма "Успение Богородично", в който на Разпети Петък се спуска иконата на Иисус Христос.
Снимка: Пламен Генчев

Уникален ритуал спазват повече от сто години във видинското село Сланотрън на Велика Събота.

Обичаят пресъздава Възкресение Христово, а изпълнението му започва още вечерта на Велики Петък, когато в специално изкопан гроб в двора на църквата се спуска икона на Иисус Христос, разказва свещеникът в село Сланотрън отец Велизар:

Когато обикаляме църквата, на четирите места се спира, след това се идва тук...

Двама младежи стоят тук, облечени като римски войници с копия да пазят. Иконата се спуска в гроба. На Възкресение вече идват ангели, войниците падат, иконата се издига нагоре и стои до Вознесение Господне.
 

Иконата на Иисус Христос, с която се изпълнява ритуалът.Иконата, която спускат в символичния гроб, изобразява Иисус Христос в цял ръст.

Изографисана е върху платно, от двете му страни.

В храма "Успение Богородично" в село Сланотрън Светинята пазят от освещаването й - през 1906 година, а наскоро уникалната икона е била реставрирана.

В храма се пази и уникалната плащаница, с която на Разпети петък се обикаля църквата.

Плащаницата се изнася на Разпети петък вечерта, в средата на черквата, и се служи опело като за покойник. Около час и половина е опелото, след това се взима плащаницата от четирима души, свещеникът върви пред тях, и се обикаля с нея. В този момент се спуска иконата- разказва отец Велизар.

Спомените си за обичаите в Сланотрън споделя и Феврония Петрова:

Има четири дечица, които се обличат в униформа. Двама са войници, които пазят гроба на Иисус Христос. Двама са ангели - те идват със запалени факли. Най-напред служи попът, излизаме навън и като сме готови, започват да издигат иконата.

Отец Велизар
си спомня как сам той е участвал в пресъздаването на Възкресние Христово, но отбелязва, че сега ще е по-трудно да намери изпълнители:

Отец Велизар, свещеник в храмаЕдно време младежите се карахме кой да е ангел, кой римски войник. Сега ни е трудно да намерим деца. 

Ритуалът на Велика събота в Сланотрън никога не е прекъсван.
 
Мисля, че не е хубаво да се оставят старите традиции, защото човек се е родил да люби хората - казва Феврония Петрова.

Фоторепортер: Пламен Генчев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Време за награда

В края на празничната за предаването година с удоволствие споделяме, че това, което с любов, професионализъм и постоянство правим в продължение на три десетилетия, е забелязано и оценено от студентите и преподавателите от Факултета по славянски филологии на Софийския университет. На 17 декември на тържествена церемония в аулата на..

публикувано на 25.12.24 в 11:33
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50

Андрей Дреников: Безпаричието не е толкова страшно, колкото безчовечието

Един от обичаните и талантливи наши съвременници, които поканихме да отговорят на въпросите "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…", беше композиторът Андрей Дреников. Забележително е как в отговорите ясно изпъкваше личността на всеки от запитаните. С обич и признателност пазим тези ценни мигове в звуковата..

публикувано на 10.12.24 в 13:35
Георги Господинов

Георги Господинов: Ние сме направени от това, което говорим

В интервю за празничното издание на предаването "За думите" писателят споделя тревогата си за езика: "Това, което е притеснително, и най-тежките процеси днес, са свързани със злоупотребата с езика…Имам предвид счупването на разговора помежду ни и ползването на езика като пропаганда и като фейк… В момента думите и нещата са се разделили и се..

публикувано на 05.12.24 в 10:31

Стефка Евстатиева: Харесвам непринудеността в общуването между хората

През м. април 2010 г. предаването "За думите" се обогати с нова рубрика – "Моята любима дума". Задавахме два въпроса на обичани, изявени и доказали се в своята област наши съвременници – "Коя е любимата ви дума" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…" Разбира се, не сме се и помисляли, че човек може да си има една любима дума от всички..

публикувано на 01.12.24 в 09:45