Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Музика от извора”: Музиката на Евразия”, IV част

В „Музиката на Евразия - 4” се спряхме на музикалното наследство на „последните номади” на Европа, както понякога наричат унгарските племена заселели се в Панония през Х в.
Може би унгарските племена най-добре представят идеята, че Евразийските степи са мост между двата континента - Европа и Азия. Те са угро-фински народ, населяващ степите на юг от Урал, който по времето на разцвета на Хазарския хаганат през VІІ–Х в. напуска своята прародина и става част от хаганата като се заселва в украинските степи. Към края на Х в. притисната от печенегите и подтиквана от Византия конфедерацията на унгарските племена води войни с цар Симеон. През 896 година начело с вожда си Апард те преминават Карпатите и се заселват в Панония, където постепенно изтласкват българските управители от тези области. В 1000-ата година унгарския крал приема християнството от Рим и така влиянието на западноевропейската култура включително и в музиката става много силно.
Бъдете с нас, за да се насладите на старинна и фолклорна музика от Унгария и народите, които формират нейната богата музикална култура, а те не са малко: гърци, унгарци, румънци, кумани, печенеги, немци, руснаци, евреи, цигани, турци, арменци, татари. Унгарската музикална традиция успешно смесва различни по език и произход песни, така както е било в миналото, а и днес.

27 май
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05