Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсачи на съкровища

БНР Новини
Цанко Лавренов (1896 – 1978 г.), Старият Пловдив, 30-те г. на ХХ в. (фрагмент), 34 х 26 см, НХГ
Снимка: архив НХГ

Прилича на детска игра, но не е. Истински са и съкровищата, и търсачите, но за вторите ще стане дума по-късно.
Съкровищата са различни. За Ледения континент са картини. В полярни условия предстои да бъде изградена първата по рода си художествена галерия. Някога за средния европеец отиването до Америка било едва ли не като пътуване до Марс. Днес самолети и кораби са очертали по глобуса мрежа от пътища, а човешкият мравуняк в двете посоки не спира.
Така е и с Антарктида. С всяка година се увеличава и броят на туристите натам. В графата „приключения” вече ще включват и първия арт-обект, художествената галерия, при това с български адрес. Така „най-самотното място на Земятя”, както някога наричали Земята на ледовете, ще е по-малко самотно и по-колоритно: както за полярниците от международните бази, така и за любителите на  необикновени маршрути.
На 27 юли е Денят на Св. Пантелеймон, закрилник на пътуващите. Някога го наричали Пантелей Пътник и още: Воден Пантелей. Като гледаме това лято колко дъждове се изляха, едва ли е нужно да правим подробно тълкуване. Оказва се – много неща и явления ги е имало, само сме ги забравили.
За всеки голям празник някога предците  омесвали ритуален хляб. Умеели и да „хващат” жив квас. А ние можем ли го?
И още любопитни истории ще научим по време на поредното радио-пътешествие:
Има ли в българската иконография Света Сряда? И как древните майстори-златари по нашите земи изработвали приказно красиви миниатюри-съкровища, без да разполагат с микроскоп и лазерна технология? Къде по време на морска ваканция може да разгледаме наистина уникални творби на старинното ювелирно изкуство?
Колко много съкровища нали?! Стига човек да поиска да стане търсач – на красиви приключения и вълнуващи посоки.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05