Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неочаквани приключения в Айпандо, Фикел и Музак...

БНР Новини
Скалната църква при село Михалич е единствената в България с уникална трихонкална форма. Цялата е издълбана във варовикова скала.

Къде се намират тези места? – Белошипите ветрушки вече ги опознават. А ние?
Проект по възстановяване на изчезналия отдавна у нас вид птици белошипи ветрушки ни отвежда към... Сакар. Не е лесно да започнеш буквално отначало – това добре го знаят в Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани”, Стара Загора. У нас проектът започва оттам, макар че си има предистория и продължение.
Някога белошипите ветрушки, (малки соколи), се реели свободно в българското небе. Сега са застрашен вид, който с много грижи и любов от страна на ветеринари и доброволци отново се завръща в родните висини.
Процесът е като раждане: дълъг, изпълнен с много въпроси за бъдещето и с още повече надежди. Първо е вълнението да се появят и да оцелеят малките пухкави топки. После мъниците сменят бебешкия пух и в буквалния смисъл на думата се оперват. Настъпва време за следващия въпрос: А сега накъде?
Магичният Сакар е едно от най-точните места, подходящи за разселване на ветрушките. Сега те вече кръжат над местности и селища в тази част на югоизточна България. Следвайки пътя на птиците, всеки любител на природата може да си подари не само великолепен орнитоложки маршрут, но и да се гмурне в легенди, традиции и история. Музак всъщност е някогашното име на село Мезек. А преводът на името означава „музей”. Фикел пък е старото название на село Маточина.
Айпандо не е в Андите или някоя част на Испания, макар да звучи чуждоземско. Това е изключително интересна и живописна местност, недалеч от село Михалич, с изненадваща скална църква. За да влезете в нея, първо трябва да се изкачите нависоко. После да започнете спускане надолу. Ще стигнете до странна обител – същинска каменна, подземна катедрала. Кой и как ли е оформил толкова правилни стени, дълбаейки скалите? И други странни неща има: от древността посетителите допират монети до камъка. Така си и остават залепени – без нищо, върху повърхността на подземието.
Ако искате да опознаете магичния Сакар, тръгнете по пътя на белошипите ветрушки. Очаква ви непредсказуемо очарование.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Бисерка Йовчева: Медиите да не отразяват моя успех – той не е важен, а успехът на децата!

Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...

публикувано на 30.10.24 в 14:30
Д-р Валери Цеков

От иновациите в медицината до изкуствения интелект

Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. В последните години нашата медицинска общност по никакъв..

публикувано на 29.10.24 в 17:10
Честване по случай Деня на бесарабските българи в градската градина гр. Одеса, Украйна.

Бесарабските българи в България днес

"Кръвта вода не става" – тази стара мъдрост в различни варианти се среща в устния фолклор на почти всички народи. За нас – българите, тя ще рече, че независимо от причините за преселванията, независимо от разстоянията и континентите, българите си остават българи запазвайки вярата, традициите и обичаите си. В края на 18 век, след войната между..

публикувано на 29.10.24 в 14:37

Антинобеловите награди – когато науката се смее

Наградите "Иг-Нобел" за 34-ти пореден път отличиха най-куриозните и смешни изобретения в света на науката.  Какво научаваме, когато науката се смее? За Антинобеловите награди в "Науката не спи" разказва  Никола Кереков . Едно от големите условия да се класираш за тази награда е изследването ти да има абсолютно легитимна публикация в признато..

публикувано на 29.10.24 в 12:49