Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пристъпиш ли към кири-е, животът се променя

БНР Новини
Рина Пападопулу (вляво) и Вера Милушева в студиото на предаването "А сега накъде".
Снимка: Кирчо Стоичков

При мен поне промени плановете. Исках да разгледам творбите кири-е на Рина Пападопулу. Бях си отделила половин, останах три часа. И не спрях да питам. Какво е кири-е? Как се прави? С какво друго изкуство го бъркат? Вярно ли е, че го има от 1 400 години? Къде се е появило най-напред? Кога стига до Япония, за да се превърне в една от емблемите на страната, макар че у нас не се познава.
Виждали ли сте синеока японка? – Това е Рина. Тя е българка, с гръцка фамилия Пападопулу. Живее в Полша, но е единствената неяпонка, поканена за член на Японската асоциация по сенга, (цветно кири-е). Значи имало и цветно, мислено отбелязвам аз. И докато гледаме картините, изрязани по специален начин от хартия, ставам поредния „пленник“ на изящните творби. Възможно ли е човешката ръка само с помощта на специален скалпел да постигне такова съвършенство. Майсторите на кири-е имат неписано правило, което гласи: „Ножът никога няма да ти даде да излъжеш!“
Сюжетите и персонажите са като омагьосващо „пътешествие“ из древната култура, история, обичаи на японците. Знаете ли, например, с какво се занимава един самурай, когато не влиза в битки? - Той, моля ви се, изучава галантни нрави: свири, пее, рисува...
Рина преминава от легенда в легенда. Пристъпиш ли към кири-е, наистина потъваш – наоколо „хвърчат“ пеперуди, „прелитат“ жерави, от картините гейши деликатно „хвърлят“ погледи към невидимите си покровители. Започнеш ли да работиш кири-е, неусетно научаваш символиката на японското кимоно, езика на онзи особен вид източни чадърчета и кокетни ветрила...
Рина Пападопулу е показвала кири-е във Флоренция. Това е третата й изложба в София. Може да я разгледате до края на ноември 2014 г. като част от Дните на японската култура в България. Редом са подредени картини кири-е на нейни ученици, а в съседната зала ви очаква още една изненада – традиционните топки темари, изработени от Рали Донева – Коева, за които ще ви разкажем подробно друг път. Защото всяко от тези изкуства е като отделна Вселена. Сега заедно с Рина Пападопулу и Вера Милушева се впускаме в безкрая на кири-е. Защото всичко започва, няма да повярвате, с една изгоряла електрическа крушка...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40