Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истински истории за будители в „Документално студио“

БНР Новини
Стенопис от църквата „Св. Димитър“ в Тешево
Снимка: Даниела Манолова

На 1 и 8 ноември от 15.30 часа ще чуете двете части на документалната продукция „Митарствата на Гърневи в материалния свят“. Героите на фичъра са представители на няколко поколения от рода Гърневи, чийто живот отразява многобройните драматични превратности на българската политическа действителност през последните 3 столетия. Не само невероятно широк е обхватът от време, през което може да се следи съдбата на Гърневи. Невероятно широк е и обхватът на пространството, в което протичат линиите на документалната сага – Македония през 19 и началото на 20 век, Гоцеделчевско днес, Мюнхен през 20 век, Кито, Гуаякил и Куенка, Еквадор през 20-те години на 20 век и днес, Либяхово, Тешево и Гайтаниново през 19 век и днес.

Борис Гърнев (вляво) и Иван Гърнев.И всичко започна от няколко уникални снимки и един любознателен потомък на име Иван Гърнев:
Много неща ни говорят снимките и виждаш какви горди българи са излизали на снимките – по начина, по който са гледали в обектива, по начина, по който са се обличали и са заставали. Просто аз се възхитих от тези снимки, които са запазили онзи миг преди 100-120 години. В тях тече кръвта на дядо Моньо (Симеон Гърнев, 1827-1903), но дори и да не ги познавах, за мене това е българинът – онзи, който се е борил за духовно извисяване по време на турското робство, това са българите, които са строили тогава България. Когато над главата ти е висял примерно ятаганът на турчина или дулото на револвера, е било много по-трудно да извисиш глава, да повдигнеш брада и да кажеш: Аз съм българин и настоявам на своето право да живея свободен в собствената си държава.
Именно в тези снимки аз виждам такива българи и за мене те са корените...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05