България отделя за култура най-ниския процент от бюджета в цяла Европа – 0,42 %.В творчески план все още стоим добре в европейската музикална култура, но започват да изчезват младите хора в нашата професия. Ниската оценка на труда рикошира в залагането на стратегията на бъдещото развитие на музикалното изкуство. От друга страна, нямаме подготовка за преквалификация на хората в предпенсионна възраст, което е една от добрите европейски практики, каза в предаването на програма „Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства „Каста дива“ председателят на Съюза на българските музикални и танцови дейци проф. Петя Бъговска.
Проф. Петя Бъговска има щастието да пътува по света и като музикант, и като синдикалист и да анализира какви са условията на работа там, за да се случват прекрасните концерти и спектакли, които следим в преки прожекции от оперните театри или по музикалните телевизионни канали.
Какви са световните тенденции - за добро или за лошо, какви добри практики и идеи бихме могли да взаимстваме – чуйте споделеното от проф. Бъговска в звуковия файл.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg