Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феерия от звезди, музика и багри

БНР Новини
Чипровското килимарство бе вписано в световната културна съкровищница на ЮНЕСКО.
Снимка: Цеца Иванова

Според традицията, бъдещето се гадае не само на Игнажден. Това се прави и на Силвестровден. Католици и протестанти го отбелязват на 31 декември, съвпада с Нова година.
У нас празникът е на 2 януари и е съпроводен с интересни ритуали. Внимава се кой пръв ще влезе в къщи и какъв късмет ще „внесе” за цялата година.
За да ни тръгне на красиви посоки, ще изберем за начало плетеницата на чипровския килим. Тя тръгва някъде дълбоко от  вековете. Вие се по станове и житейски пътеки. Преминава през букви и въстания, през домашните благи мехлеми за лечение на люти юнашки рани и през тайните рецепти за настройки от старопланински треви. От тях майсторката-чипровчанка умеела да „вади” удивителни багри: бежово, охра, масленозелено, светло и тъмносиньо… С тях оцветявала преждите, за да грее чипровският килим. Можете ли да отговорите какъв стан са използвали майсторките: вертикален или хоризонтален? По какво се различават моделите баками от каракачките? Оригиналният чипровски килим е същинско произведение на изкуството. Двете му страни трябва да са абсолютно еднакви. Познавачите твърдят, че във фигурите им е скрито кодирано послание за вечност. Чипровското килимарството с неговата самобитна естетика, философия, съхранена духовна памет бе вписано в световната културна съкровищница на ЮНЕСКО.
Йордан КамджаловОсвен феерията от багри, ще ви предложим и друго духовно пътешествие с огромен заряд. Ще ни води Йордан Камджалов - млад човек, за който експерти от различни области на познанието: музика, математика, физика, астрономия, не щадят суперлативи.
За своето мащабно мислене и работа Йордан Камджалов е  отличен със сертификат за …притежание на планета. Няма да разкривам повече, за да изпитате лично удоволствието от поредната звездна посока.
И това не е всичко. За обичаните у нас празници Йорданов и Ивановден - ще ви предложим вълнуващи преживявания и подходящи тематични обекти, които също са под закрилата на ЮНЕСКО.




2 януари



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40