Казват, че щом е писано, сродните души ще се открият. Усмихнати, лъчезарни, готови да се впуснат във всяко творческо и географско приключение – това са Ева и Албена. Логично е да се запознаят по необичаен начин, а мястото на срещата да е на… Балеарските острови.
Иначе са с различни професии. Албена Тодорова е архитект, с дисертация в областта на изкуствознанието: „Декоративно-приложните изкуства в архитектурното творчество на Виктор Хорта (1890-1914). Автор е на книгата „Ар нуво – метафора, оплождана от времето 1875-1914”. Вярвам, веднага улавяте провокацията и елегантното бунтарство. Когато се появява стилът „Ар нуво”, той устремно нахлува в архитектурата и изкуството . Освобождава сковаността на линиите, които плъзват като филизи на треви, цветя и дървета. Новата орнаментика променя фасадите на сградите, интериора, картините, бижутата, мебелите, текстила, мисленето. „Стиле Флореале”, казват италианците, „Стил Либерти”. За австрийците е Сецесион. У нас става известен като Модерн… Ето така, подобно на филизи, но в житейски план, плъзват и личните пътеки на Албена: Варна, София, Брюксел… Испания, германски маршрути, полети към Австралия, остров Ибиса – Испания…
Могат ли посоките да бъдат представени с музика? Определено – да! И Евелина Халтъкова го умее отлично със своята виола. Ева е възпитаник на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, София, и на Московската консерватория „П. И. Чайковски”. Продължава с майсторски класове в Европа. Сега е в Симфоничния оркестър на БНР, както и част от струнен квартет „Акустик”. Творческите й интереси я срещат с редица световно известни имена: Ванеса Мей, Найджъл Кенеди, Пинкас Цукерман, Хосе Карерас, Андреа Бочели… Виолата на Евелина Халтъкова може да бъде чута в редица холивудски продукции…
Ако и вие обичате красивите, изненадващи и устремни хора на духа, няма начин да не срещнете Албена и Ева. Те са там, където е вълнуващо, пълноценно и кипи от живот.
Най-добре сами да разкажат за вкуса си към пътешествията и интересните хора в предаването „А сега накъде?”
"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..
Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..
"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..
Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...
"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език. Имаше засилен интерес към конференцията както от..
Концерт на Зорница Иларионова и Божана Павлова под надслов "Огън и страст за цигулка и китара" ще се състои в Българския културен институт в Будапеща на 5..
На 4 ноември, Васко Василев, световноизвестният български цигулар, изнесе първия от трите си концерта в София. Той представи новия си проект Vasko &..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg