Втората световна война за половин век начертава политическата карта на Европа и България, за съжаление, попада от погрешната страна на тези очертания. Което неминуемо се отразява върху нейното развитие, върху мястото ѝ в днешния глобален свят и върху много още сфери, които продължават да буксуват включително и поради тази причина. Факт обаче е, че през Втората световна война нашата страна, поне в началото на бойните действия, не е била в горещите места на сраженията, но пък е била в центъра на други сражения, не по-малко ожесточени – на външнополитическите интриги и шпионските афери. Не е изненада за никого, че тук са си давали среща, така да се каже, разузнавателните служби на воюващите страни, черпели са информация и взаимно са си подливали вода. В същото време България, малката балканска държава, се е опитвала с всякакви сили и средства да предотврати катастрофите, последвали края на Балканските войни и на Първата световна. Трескава
дипломатическа дейност, сондиране на мнения на чуждестранните правителства, преговори под сурдинка и в дълбока секретност, опипване на почвата – всичко това тогавашните български държавни мъже са пробвали, за да отместят надвисналата над страната беда. За жалост, преждевременната смърт на цар Борис III до голяма степен предопределя неуспеха на тези начинания – страната вече не е имала такъв авторитетен водач, с тежест и самочувствие пред чуждите кабинети. Ето защо накрая стигаме до прословутите сфери на влияние, разпределени между Сталин и Чърчил, които хвърлят страната ни в мечешките лапи на грузинския сатрап. Как се стига до тук? За това ще разговаряме с гостите в предаването: проф. Пламен Цветков, един от водещите специалисти по нова и най-нова българска история, автор на множество научни трудове, последният от които е посветен тъкмо на този период – „Под сянката на Хитлер и Сталин. Т.1. Началото на Втората световна война в Европа“, и Георги Боздуганов, автор на изследването „България – военният трофей на Сталин“.
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg