Нека възхищението ви стане втора природа и тогава няма да вярвате на тези, които все ни карат да мислим, че изкуството се прави някъде другаде по света. Това е финалът на словото на Иван Газдов пред учениците от Националната гимназия за приложни изкуства „Св. Лука” при откриване на неговата изложба там. Слово, което си струва да бъде чуто и запомнено и от други, не само от младите ученици по изкуствата. Експозицията съдържа 15 плаката и 11 от графикатурите - запазена марка на известния ни художник.
Съвсем наскоро излезе и неговата нова книга „Двама в Алабама”. Автобиографичното начало в нея (макар авторът да твърди, че всичко е измислено) създава вида автентизъм, към който съвременната литература се стреми, който читателите днес търсят. Газдов не пише като писател, той е писател, при това ироник, който вижда повече, защото има привилегията да държи в ръце и още едно изкуство. Така да се каже, гледа с четири очи, работи с четири ръце. Резултатът е, освен добро четиво, но и книга за раждането и социализирането на изкуството, за различния му смисъл в различните културни контексти, за влиянието му върху съдбата на автора (Георги Лозанов). А това май не се е случвало в друг български роман...
Романът се чете на един дъх, лови те за гърлото и по-нагоре - за главата, като запокитва мазните ни представи за уютно ателие, обкичено с лук и чесън, и стига кулминацията с изложбата в Америка (мечтата на заблудените от цял свят), пише Илия Ст. Илиев на корицата, писателят Михаил Вешим нарича романа „артистична провокация”, а Ивана Мурджева допълва: Истинската ценност на текста е, че интерпретира с лична достоверност един отрязък историческо време със специфичната му цветност, ограниченост, ред и безпорядък, болезненост и дълбочина, перспектива и ограничения. Това е книга за споделянето - на изкуството, на живота..., за невъзможността от споделяне. Но може би най-вярната „диагноза”за книгата е дала Мария Ландова - Nostalgia Acuta. Чуйте какво казва тя, както и интервюто с Иван Газдов на Юлия Петрова.
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница" (2017). С тези си..
Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..
Павел Балев ще дирижира колоратурното сопрано Диана Дамрау на концерта "Диана Дамрау Гала – Sole e Amore". Проявата е част от фестивала "Опера в Летния театър" във Варна. Творческата връзка Балев – Дамрау съществува от 13 години. При съставянето на програмата на галата Павел Балев е търсил "слънчевата" музика – испански, италиански, френски и..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg