Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колежки, не се срамувайте от женския род!

БНР Новини

• Как да не се обърка човек – колкото повече се говори за женски квоти на ръководни и престижни позиции в обществото, толкова по-непрестижно става жените да се наричат с думи в женски род. Иначе казано, колкото и жени да има в парламента, те не са депутатки, а депутати, директорките на училища, фирми и организации са директори, председателките на управителни съвети и комисии са председатели, преподавателките са преподаватели. Дори в силно феминизираните професии като учителската и журналистическата всички са учители, възпитатели, журналисти, кореспонденти, репортери. Писателките, поетесите, авторките, съставителките, галеристките, изкуствоведките, музикантките, изпълнителките почти напълно изчезнаха (от речника ни). Явлението се нарича от езиковедите „маскулинизация“ („омъжествяване“, както го беше превел някой). При това то не е ново и отдавна е излязло извън сферата на професиите, чиновете и длъжностите. Масово и натрапчиво, особено силно в последните години, жените се наричат и са наричани с думи в мъжки род – тя е въздържател, почитател, състезател, гражданин, ученик, пенсионер, българин. Това според мнозина накърнява не само чувството за достойнство на жените, но и езиковото чувство на говорещия български език. За много други обаче е нормално, правилно, дори престижно. Откога се наблюдава тази тенденция, на какво се дължи засилването й, необратима ли е коментират Ванина Сумрова, гл. ас. в Института за български език, Мария Димитрова, журналистка в БНР и Владислав Миланов, гл. ас. в Софийския университет.
• Забравете тази дума: от коя особено дразнеща дума или израз можем да се лишим и с какво да я заменим – предлагате вие, уважаеми слушатели.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Йордан Калайков: От нас зависи да настроим себе си да приемаме ежедневието си

Проф. Йордан Калайков издаде книгата "Педагогически размисли и прозрения". Той е професор, доктор на науките, писател и художник. Публикувал е над 70 книги в областта на образованието и 17 книги с проза, поезия и есеистика. Негови разкази и есета са издавани в сп. “Пламък”, сп. ”Везни”, “Литературен вестник”, “Литературен форум” и др. Негови..

публикувано на 22.06.24 в 09:30
Гледка от стария град

Ронда – град на бикоборци и бандити

Ронда е един от най-старите градове в Европа. Разположен е в южната част на Испания, на 100 км североизточно от Малага в Андалусия. Наричат го "селище на тореадори и бандити". Защо го свързват с бикоборците? Обяснението за бандитите е лесно – пътят до Ронда върви по ръба на дълбока пропаст, а самият град е разположен високо в планината върху две..

публикувано на 21.06.24 в 16:40

Цвета Балийска за театъра и децата с нарушено зрение

Цвета Балийска е актриса и режисьор. Създател на Театър и академия "Драмеди", както и на много други инициативи за театрално изкуство. Умело използва театъра, както като изразно средство, така и като педагогически подход при работата си с деца от различни възрастови групи. Работата я среща и с деца със зрителни увреждания, с които създава..

публикувано на 21.06.24 в 08:35

Следващата седмица българският отбор по математика участва в Младежката балканиада

"В математиката ме привлече това, че е подредена и че нещата зависят от самите себе си, а не от мнението на околните", споделя в предаването "Следобед за любопитните" доц. Ивайло Кортезов, който вече е написал над 16 000 математически задачи и завършва с отличие НПМГ в София. Математиката за него е "най-великата игра".   Писането на нови..

публикувано на 20.06.24 в 19:05
Д-р Георги Лазаров

Училище за родители

Много често на възрастните хора убягват елементарни практики и доказани профилактични мерки, които гарантират безпроблемното израстване в детска и юношеска възраст. Естествено, медицинската наука, практика и превантивните ѝ възможности нарастват постоянно, не можем да проследим всичко, но ние, като родители, трябва да питаме и да се информираме, за..

публикувано на 20.06.24 в 09:31