Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без младите в хоровото изкуство не може

БНР Новини
Детският хор „Бодра песен” при Общински детски комплекс – Шумен с диригент Деница Узунова.
Снимка: Злати Димитров

Тази година, първи в листата на пролетните хорови фестивали у нас се вписаха шуменци. Там от 2 до 5 април се проведоха за 23 път традиционните Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников”, в които участваха общо девет състава (осем български и един от чужбина - Кишинев, Молдова). В три поредни вечери многобройната публика в концертната зала „Проф. Венета Вичева” на Община Шумен аплодира участниците и техните диригенти и открито изрази пристрастията си. А те, общо взето, съвпаднаха с наградите, които бяха раздадени на сцената след заключителния акорд.
В последните години, с много малки изключения, хоровите фестивали в България придобиха конкурсен характер. Дори и тези с дългогодишни традиции, като шуменския, решиха да изведат напред състезателното начало, с цел да откроят най-добрите участници.
Проф. Венета Вичева е инициатор за създаването на Хоровите празници в Шумен през 1971 година и сега, две години след нейната кончина, фондация „Проф. Венета Вичева” с председател Томислав Вичев учреди награда за диригентско майсторство на нейно име, която съвсем заслужено получи хор „Детска китка” от Пловдив с диригент Яна Делирадева. Статуетката връчиха проф. Теодора Павлович и Томислав Вичев, племенник на проф. Вичева. Този състав определено ме впечатли, не само с вокалното си майсторство и разнообразен репертоар, а най-вече с яркото си сценично присъствие, което много рядко наблюдаваме в елегантен и точно дозиран вид на нашите сцени. Хорът-домакин „Бодра песен”, ръководен от Деница Узунова също показа високи умения и бе обявен за европейски посланик на хоровото изкуство - отличие, давано от Европейската хорова федерация към Европейския съюз. То бе връчено от Жан-Пиер ван Авермаат, генерален секретар на федерацията. Балканският хоров форум в лицето на своя президент акад. Емил Янев пък награди шуменските певци за най-добре представил се хор. И още едно отличие - за най-добър диригент и хор от г-н Авермаат, поделено с  Хора на варненските момчета и младежи на Дарина Кроснева.
23-те Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников” отново събраха много гости от страната и чужбина, сред които се открои обаятелната фигура на талантливия словенски диригент и композитор Амброж Чопи. За първи път тук, на шуменска сцена с хора на домакините, той представи цялостно своята творба Missa brevis за хор, пиано и ударни инструменти с участието на Жанета Кацарова (пиано) и Даниела Ламбова и Димитър Димитров (ударни инструменти).
Тазгодишният фестивал имаше специално посвещение, адресирано към 140-годишнината от рождението на патриарха на българската хорова песен Добри Христов. В рамките на събитието се проведе творческа среща на тема „Детското хорово пеене в България и Европа” и представяне на нови нотни сборници.
Цялата пъстра документална картина с музика и интервюта разпределихме в две поредни издания на Cantate Jubilate с водещи Мануела Манчева и Димана Тодорова. Надяваме се, в пълна степен да усетите фестивалния дух, изпълнен с много положителна енергия и вдъхновение.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05