На 24 април светът отбелязва 100-годишнината от геноцида над арменците през 1915 год. в Османската империя. Този ден още не е настъпил, а около него вече се завъртяха много въпроси. Най-скандалният е имало ли го е или не? Стана ясно, че ако човек отговаря като себе си, отговорът е ДА! Ако човекът е политик, тогава отговорът е НЕ! Обаче, както и да го извъртат всички масови убийства са престъпления срещу Човечеството. Не срещу един или друг народ, а срещу Човечеството! Има моменти, в които нещата трябва да се наричат с истинските им имена. Както го сториха парламентите на Франция и Белгия, Швеция, Канада и 32 американски щата. Както го стори папа Франциск… Както го стори и Европейският парламент (ЕП) в своя резолюция, публикувана на 17 април т.г. В нея ЕП обяви 24 април за Европейски ден в памет на жертвите на геноцида на арменците в Османската империя през 1915 г. и призова Турция да признае този факт… Покрай разразилите се тези дни спорове как да се нарече това престъпление срещу арменския народ, историците припомниха думите на Хитлер, казани преди да нападне Полша на 1 септември 1939 г.: „Кой днес още говори за изтреблението на арменците?“. Е, ние още говорим и ще говорим. И се надявам, че и след нас ще говорят не само за арменския геноцид, но и за изтреблението на тракийските българи, за холокоста и за останалите масови изтребления, за да не се повтарят никога вече! С нито един народ!
Извън политическите игри и словесни жонгльорства, арменците от цял свят и техните приятели почитат този важен за тях ден. Как го отбелязват нашите сънародници от арменски произход, които ние по нашенски с обич наричаме българските арменци, научаваме от композитора Хайгашод Агасян.
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..
Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..
Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg