Мечтите на баща и син, които ги съхраняват сред трагичността на живота им. Но мечтите имат ли силата да съхраняват? Да предпазват? Мечтите могат ли да смекчават ударите на съдбата?
Авторът на тези въпроси е Сюгоро Ямамото - японски писател, роден в провинция Яманаси през 1903 година. Умира през 1967 година. Истинското му име е Симидзу Сатому. Използва над 14 псевдонима, под които публикува.
Ямамото е роден в бедно семейство, затова му се налага рано да изостави училището и да започне да работи. Но той продължава образованието си самостоятелно. Практически е самоук. Помага му малката книжарничка, над която живее семейството му и която принадлежи на негов близък роднина, чието име Сюгоро Ямамото заимства като свой псевдоним.
Първият му кратък разказ е публикуван през 1926 година. Автор е и на пиеси. Ранните му произведения са били предназначени предимно за деца. През 1932 година започва да пише и разкази за възрастни, но те не се приемат добре от литературната публика. Ямамото продължава да публикува криминални и приключенски романи за юноши. Известен е със серията си разкази за самураи и с историческите си повести.
Поредицата му „Животът на великите японски жени” е номинирана за наградата Наоки - една от най-престижните японски литературни награди, но Сюгоро Ямамото отказва да я получи, скромно твърдейки, че не счита тази своя „популярна писаница” за литература.
През 1987 година на негово име е учредена литературна награда. И до днес тя се присъжда ежегодно на новоиздадени литературни произведения.
Автор на драматизация и режисьор - Мария Ганева.
Участват артистите: Мирослав Косев, Николай Илчев и Валерия Кардашевска.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg