Едоардо Елба е италиански драматург. Роден е през 1954 година и живее в Рим. „Нюйоркски маратон” е най-известната му пиеса, преведена е на 17 езика. Разказва за двама приятели, които тренират за Нюйоркския маратон. А за маратон се тренира усилено. Тича се всеки ден. По половин час, по един час, по пет часа. Тича се много, тъй като маратонецът се бори да постигне резултат. Другите бягат напред и той трябва да може да ги следва. Трябва да ги настигне, трябва да ги изпревари, трябва да не губи темпо и да не пилее дъха си. Трябва да тича до последен дъх.
В какво вярва маратонецът, докато тича? В Дядо Коледа? В семейството? В жените и децата? В Бог? В приятелството? В любовта? Няма голямо значение, защото маратонът предстои, важен е маратонът. Затова маратонецът не спира да тича, дори да навехне глезена си, дори да получи резки болки в гърдите – такива са правилата на дългото тичане. Няма време за мислене, няма време за чувстване, няма време за почиване. А къде е свободата?...
Маратонът е започнал от един вестоносец, който много отдавна тичал до смърт, за да предаде много важно, дори съдбовно съобщение. Важно съобщение, важно съобщение, съдбовно… съобщение… И докато маратонецът не се отказва да тича, пада мъглата. Свойството на мъглата е да забулва очертанията на познатото и да отвежда далече нагоре, в съвсем непознатото. И маратонецът поема по съвсем различен маратон: повече няма с кого да се състезава. Но остава смисълът на маратона - какво съобщение трябваше да предаде маратонецът… на Бог?!
Участват: Мариян Бачев и Герасим Георгиев-Геро
Режисьор: Борис Панкин
неделя, 11 октомври от 16.00 часа
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg