Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Лъчезар Филипов: Не можем да очакваме, че извънземните ще пожелаят да контактуват с нас, докато не променим манталитета си на расисти спрямо себе си

Снимка: Венета Николова

Наскоро в София се проведе Единадесетата научна конференция „Космос, екология, сигурност“, организирана от Института за космически изследвания и технологии при БАН. В конференцията участваха видни учени, които се занимават с космически изследвания и наличие на извънземен живот. Повечето от нашите слушатели вече знаят, че по време на нейната работа са били показани кадри на мумия на същество, за което учените твърдят, че е извънземно. Това беше само поводът да поканим в студиото проф. Лъчезар Филипов от Института – нещо, което отдавна планирахме да направим. Неотдавна проф. Филипов получи и наградата „Следовник на народните будители“, която се връчва от Съюза на народните читалища.
Разговорът в студиото очаквано се завъртя около наличието на други форми на живот, освен нашата. Един от големите проблеми на това, че още нямаме истински контакт с извънземни представители или, ако има, те са само спорадични, е това че ние сме тръгнали в грешна посока в нашето обществено развитие. Превърнахме се в меркантилна цивилизация, цивилизация, в която независимо че се бием в гърдите, че сме толерантни, всъщност дълбоко в същността си сме още расисти. Религията също доста се е постарала да създаде чувството за геоцентризъм у хората – независимо, че ние знаем, че Земята се върти около Слънцето, живеем с убеждението, че ние сме центърът на вселената. Считаме другите видове – животни, насекоми, растения – за по-нисши от нас. Позволяваме си да консумираме природата, вместо да живеем с нея.
Ако това нещо не бъде осъзнато, скоро няма да имаме истински контакт с извънземните. Спорадичните контакти, които сме имали досега, са били използвани за канибализъм така да се каже – ние, човеците, сме вземали знания от извънземните, за да можем по-успешно да се избиваме помежду си. Винаги съм казвал и повтарям: агресията е характерна за същества с комплекс за малоценност. Ние, човеците, за съжаление все още сме такива. Ние не вземаме положителното от природата, което е около нас, а очакваме контакт с извънземните. Не може една цивилизация, която пътува спокойно във Вселената, която е решила проблемите на екологията и енергетиката, да издевателства върху една току-що развиваща се цивилизация като нашата. Извънземните в никакъв случай не са заплаха за нас, ние просто още не сме дорасли да осъществим такъв контакт. Всъщност ние вече контактуваме с тях, те са около нас. Просто са ни необходими още 10 – 15 години, за да можем да възприемем този контакт.
– смята проф. Лъчезар Филипов. Какво още сподели проф. Филипов можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ана-Мария Кръстева, Никола Антонов, доц. Стефка Венкова, пастир Благовест Николов

Музиката при богослужението

Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..

публикувано на 24.02.25 в 10:25

"Традиции от Родопите" – представление в подкрепа на достъпна образователна среда

Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..

обновено на 24.02.25 в 10:02

Българският храм в Лондон бе официално открит

Българският православен храм в британската столица е официално открит. След вечернята в събота вечерта той отвори врати още в 7 часа местно време сутринта в неделя след литургия, последвана от освещаването, с личното участие на Негово Светейшество българския патриарх Даниил , Западноевропейския епископ Антоний, висши духовници, представители на..

обновено на 24.02.25 в 09:44
Симона Стилиянова

Симона Стилиянова: Екосъобразният живот в рамките на личното удобство

В последното издание на рубриката "Зелените новатори на България" гостува   Симона Стилиянова – инфлуенсър, съосновател на компания "Основа", която измерва отпечатъка на други компании и ги съветва как да го намалят . Стилиянова е създател и на Zero Waste Sofia – общност от хора във фейсбук, в която се дават множество съвети за зелени..

публикувано на 24.02.25 в 09:12
Антоанета Василева

Антоанета Василева: Педофилите лесно намират самотните деца

Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са пуснати сами Хензел и Гретел, или е просто пред компютъра в детската стая? Кои страхове са неоправдани и как да гарантираме сигурността на детето онлайн? Гост на рубриката "Въпреки мрежата" е Антоанета..

публикувано на 24.02.25 в 09:00