Трудно е да се опише за какво се разказва в тази пиеса на Радичков. Тя е написана специално за Радиотеатъра, в началото ще чуете и гласът на самия автор. Ето какво казва той за своята пиеса: …в нея участват Тетка Анастасия и нейната съседка Черната Станка, която носи под полите си голям старовремски железен ключ и от време на време се заголва, за да види дали ключът е още на мястото си; Тетка Анастасия, разбира се, не одобрява това, тя е по-зряла, по-стабилна жена и смята че не е добре, когато една жена се заголва непрестанно, за да види дали ключът е на мястото си; и дали не се е загубил ключът от вратата, макар че женската врата, колкото и добре да се заключва, трябва винаги да е леко открехната, както смятат повечето жени; участва също някой си Цино от село Каменна Рикса, област Монтана; три жени каракачанки със сплетени една в друга плитки, сврака, влак - експрес, който минава с трясък нагоре, сигурно най-бавният експрес на Балканския полуостров; участват още един селски ковач, една глинена стомна, крава, смок синорник – големият смок пазител на нивите. Тетка Анастасия и Черната Станка отиват в гората да берат липов цвят и се готвят преди това да кажат молитвите си, без да са кой знае колко набожни, защото Бог може и да го има в този свят, а може и да го няма, но ти живей тъй, все едно, че го има; времето е унило, военните копаят Царичина дупка, за да се свържат с извънземните, а други естрасенски казват, че над България вали космическия разум… Така описва своят пиеса гениалният Радичков.
Постановката, която ще чуете, е на Иван Добчев, музиката на Теодоси Спасов, участват актьорите: Таня Шахова, Христо Гърбов, Иван Налбантов, Иванка Бенчева, Десислава Спасова, Светлана Янчева и Жорета Николова.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg