Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пророческият феномен

Снимка: uni-sofia.bg
Книгата на проф. Цветан Теофанов е академичен труд, който разглежда феномена на пророците. Първоначалната идея на автора е да се фокусира върху Мохамед, за да сподели с читателя „дългия си и сякаш безкраен път към дълбините и лабиринтите на кораничното послание и към личността на неговия носител“. Тя се преобразува и разширява в процеса на изследване и работа по темата, която първоначално е „по-скоро върху съдържанието на откровението, отколкото върху трансмисията му до хората“. Постепенно книгата се оформя като разширява изследователското поле назад във времето. Ето какво споделя за това проф. Теофанов в предговора към своя труд „И биде към мене словото Господне“: Обикновено авторите, които работят по тази проблематика, я разглеждат през призмата на библиоцентризма. За мен като арабист се оказа по-удобно и логично да тръгна по обратния път – от Корана и исляма към юдео-християнската традиция и още по-ранния профетичен архетип. Настоящият интердисциплинарен труд се простира в твърде широка хронологична и географска рамка, но в центъра му се поставя мистичният опит на Мухаммад, Пратеника на Аллах. Неговата личност наистина се идеализира и разкрасява от последователите му, както и се оспорва и охулва от противниците, но все пак предоставя достатъчно документирани сведения, за да се извлекат от тях по категоричен начин опциите на пророческата парадигма в Близкия изток.

За пророците, които са връзката между „горния“ и „долния“ свят, има свидетелства от древността, та до наши дни. Как нещата се променят през времето и как човешкото въображение работи в тази посока – това е част от задачите на авторитетния труд „Феноменология на пророка“ на проф. Цветан Теофанов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54