Първите хора са имали предназначението да станат богове по благодат, след грехопадението това предназначение е прекъснато. Затова идва Спасителят, да натрупваме повече и повече благодат, за да станем подобни на Него. Важно е да осъзнаваме какво ни носи този младенец, който се ражда далеч от суетата, шума, удобството и уюта на света.
С Рождество Христово започва голямо духовно преобръщане, поясни Благоев:
Не бива да се молим само за здравето и преуспяването си. Хилядолетия наред светът се моли за мир, но мир няма. Той няма как да се случи, ако в нас го няма духовното преобръщане.
Обучението по вероучение би направило децата по-разбиращи и отворени за истините на света, би им дало морал от друга категория, каза още Горан Благоев относно каузата „обучение по религия в училище“, зад която предаването застава още от създаването си:
В училищата, където се изучава предмет религия, децата са малко по-добри и осъзнати в доброто.
Евангелието не е хронологична, а духовна история. Споровете относно времето на раждането на Христос са част от един доста светски подход към християнската традиция, подчерта журналистът:
Евангелието възвестява не само мисъл за благополучие в този свят, а мисъл за другия свят, за отвъдното, за вечния живот. Оттук идва голямото объркване - ние непрекъснато чакаме да ни се случват чудеса по Коледа, а най-голямото чудо е станало преди две хиляди години…
Покаялият се грешник се кае с мисълта за това, което му предстои, за отвъдното. Докато не осъзнаем това, ще се въртим непрекъснато в ерзаци и хаоси. Все повече ще подменяме раждащия се младенец с образа на онзи червендалест дядо с камбанката и ще си мислим, че доброто става някак от само себе си.
Цялото интервю с Горан Благоев чуйте в звуковия файл.Лъчезар Лисицов , журналист от "Клуб Z", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да си парламентарен репортер днес. "Повечето..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg