Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юда и Исус в романа на Амос Оз

Част от корицата на романа „Юда”
През март миналата година Амос Оз представя романа си „Юда” като гост на Лайпцигския панаир на книгата. Оригиналното му заглавие е „Евангелието от Юда”, излязъл е година преди това в Израел, а в края на 2015 г. и на български в превод на Екатерина Войнова. В интервю пред „Цайт” и „Дойчландфунк“ той казва за книгата си: Винаги съм имал надежда, че един ден ще мога да напиша тази книга, неведнъж започвах и непрекъснато се отказвах… И още: Един въпрос ме преследва през целия ми живот: защо юдеите не са признали Исус? Исус не е искал да създаде нова религия. Той е бил юдейски реформатор. Той е ходел в синагогата.

Този роман няма задъхано действие и заплетен сюжет. През зимата на 1959 година в една къща в Йерусалим пристига млад студент, принуден да прекъсне по финансови причини следването си, току-що останал сам, след като приятелката му внезапно го е изоставила и се е омъжила за друг. Работата, която му предлагат тук е да прави компания, да разговаря с възрастен мъж, който живее в къщата заедно с тайнствена жена на средна възраст, превърнала се в емоционално изпитание за героя. Разговорите с възрастния господин са на различни теми, които засягат философията, политиката, религията, като се превръщат в удоволствие и в изпитание за двамата участници, да разколебае заблудите на младостта и увереността на старостта, че знае всичко за света и хората.
Ето какво споделя Амос Оз в същото интервю: За първи път прочетох Новия завет на 15-16 години, защото исках да разбера по-добре ренесансовото изкуство, музиката на Бах, книгите на Достоевски. Веднага обикнах Исус. Но имах проблем с Юда. Целувката на Юда ми изглеждаше недостоверна. Преди много години изследвах каква е стойността на 30-те сребърника, които той е получил за предателството на Исус. Не са много пари. Отговарят горе-долу на тогавашната цена на един роб. Юда не е бил беден, но да приемем, че е продал Исус за пари. Защо се обесва още същата вечер? Как се съчетава това? Има още нещо, което според мен не отговаря. Защо трябва да я има тази прочута целувка, с която Юда показва на войниците кой сред учениците е Исус. Хората, дошли да заловят Исус, са знаели как изглежда Исус. Цял Йерусалим знаел как изглежда Исус. Той вече е предизвикал няколко скандала. Исус не оспорва, че е Исус. Задавах си много въпроси. И в моята книга има отговор, който е силно провокативен спрямо християнския разказ. А именно, че понякога тъкмо този, когото наричат предател, е най-лоялният, най-обичащият и най-верният от всички.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бюрото, стресът и хуморът – "Молба за напускане" разказва всичко

На сцената на “Летен театър” в Бургас днес можете да гледате театралната комедия “Молба за напускане”. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а актьорският състав включва майсторите на комедията — Руслан Мъйнов и Петьо Петков – Шайбата. Постановката “Молба за напускане” е вдъхновена от абсурдните и същевременно..

обновено на 21.07.25 в 10:58

Дни на италианската култура в Архитектурно-парковия комплекс "Двореца" в Балчик

Архитектурно-парковият комплекс "Двореца" в Балчик отбелязва 150 години от рождението на кралица Мария Единбургска, избрала този краси български бряг за своя резиденция. На територията на комплекса започват Дни на италианската култура – Жени Михайлова, директор на ДКИ КЦ "Двореца" – Балчик. Михайлова разказва за партньорството в организацията..

публикувано на 21.07.25 в 10:19

"Есенна елегия" и "Концертна фантазия" звучат на живо в Балчик

Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от Владигеров и Гершуин.  Мартина Табакова (пиано) и Зорница Иларионова (цигулка) ще представят произведения, включително "Есенна елегия" на Владигеров и "Концертна фантазия" на Гершуин и Орлов...

обновено на 21.07.25 в 10:06
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20