Започнах това предаване с признанието, че имам особена слабост към Националния природонаучен музей при БАН и към учените, работили и работещи в него, защото те са вдъхновено отдадени на своето призвание. Затова с нескрито удоволствие ви представям неговият директор, професор Николай Спасов.
Професор Спасов е специалист по зоология на гръбначните животни и има стотици публикации в областта на еволюцията на наземната мегафауна, таксономията, морфологията, палеонтологията, археозоологията и природозащитата.
Чуйте този разговор, за да научите повече за музеите в Дорково и Асеновград, за Червената книга на България, за експедициите в Македония и онази, която тръгна по следите на червения вълк в Турция, за плодотворното сътрудничество с Китай, новите инициативи на Природонаучния музей и за бъдещите планове за неговото развитие и обогатяване. И не на последно място – че не е загубена надеждата за откриване на нови животински видове, считани за отдавна изчезнали от лицето на земята.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg