Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имате ли репрографски права

Олаф Стокмо
Снимка: ndk.bg
За репрографските си права в България знаят почти толкова, колкото знаят и за метранпажа от пиесата. Но да се надяваме, че посещението в София на Олав Стокмо, главен изпълнителен директор на IFRRO (Международната федерация на организациите за репрографски права) – ще промени ситуацията. Международната федерация на организациите за репрографски права IFRRO обединява почти 100 национални сдружения за колективно управление на права по целия свят. Олав Стокмо е норвежки гражданин, автор е на книги в областта на управлението. Пише статии и специализирана литература в областта на авторското право и колективното управление. Преди да се присъедини към екипа на IFRRO, Олав Стокмо е бил заместник изпълнителен директор на Kopinor – норвежката организация за управление на права. Заема ръководен пост в издателство Det Norske Samlaget.
Олав Стокмо гостува у нас по покана на „Репро БГ“ и целта на посещението му е свързана с организацията на международна конференция по въпросите на интелектуалната собственост, авторското право и уреждане на компенсациите при репрографското възпроизвеждане. През месец май 2016 година в София очакваме да пристигнат президентите на всички организации за колективно управление на права от целия свят. Събитието се организира от Европейския комитет по развитие към IFRRO в партньорство с „Репро БГ“ и асоциация „Българска книга“.
Главният изпълнителен директор на Международната федерация на организациите за репрографски права Олав Стокмо и управителят на „Репро БГ“ Дамян Яков имаха среща със заместник-министъра на културата Боил Банов.
Олав Стокмо посети по време на гостуването си и една от най-старите творчески организации в Европа – Съюза на българските писатели.

Преводът на интервюто е на Инес Павлова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44

Ноемврийският брой на списание "Лик" е посветен на "Синелибри"

Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..

публикувано на 02.12.24 в 12:20
Димитър Павлов

"Писма и ноктюрни" с младия художник Димитър Павлов

Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..

публикувано на 02.12.24 в 12:12

Класиците

Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло. Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на..

публикувано на 02.12.24 в 11:17