Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осигурени са средства за модернизиране на МиГ 29, до дни Министерският съвет ще одобри проект за закупуване на нов изтребител

БНР Новини
Тържествено бе отбелязан днес празникът на авиобаза „Граф Игнатиево“ - 65 години от нейното създаване. На тържеството присъства министърът на отбраната Николай Ненчев (на преден план).
Снимка: БГНЕС

България все повече има нужда от своята армия – генерал-лейтенант Константин Попов, началник на отбраната
В деня на срещата на високо равнище на страните от ЕС в Брюксел, на която ще се търси начин за решаване на миграционната криза в Европа, в „Нашият ден“ коментирахме готовността на Българската армия да се включи в охраната на границата ни и способността на българската военна авиация да гарантира въздушния ни суверенитет. По темата разговаряхме с министъра на отбраната Николай Ненчев и с генерал-лейтенант Константин Попов, началник на отбраната на Република България. Двамата участваха в официалната церемония в авиобаза „Граф Игнатиево“, с която беше отбелязана 65-годишнината от създаването ѝ. Попитахме министър Ненчев как Българската армия ще отговори на съвременните предизвикателства пред сигурността на страната ни в условията на финансови ограничения, амортизирана и остаряла до голяма степен материална база и липса на достатъчно средства за тренировки на личния състав? Министърът увери, че се подготвя мащабна инвестиционна програма и анонсира първо в ефира на „Нашият ден“, че са осигурени средства за модернизиране на изтребителя МиГ 29 – един от символите на авиацията в нашата страна.
И още една новина съобщи днес в „Нашият ден“ министър Ненчев, която ще зарадва военните, които се грижат за въздушния суверенитет на страната ни – до дни Министерският съвет ще одобри проект за закупуване на нов многофункционален боен самолет (изтребител). По този начин в рамките на няколко месеца българската авиация ще бъде в състояние без каквато и да е подкрепа да охранява въздушното ни пространство.
По повод днешния празник на авиобаза „Граф Игнатиево“ и на анонсираното от министър Ненчев решение за закупуване на нов изтребител началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов заяви: Авиобаза „Граф Игнатиево“ винаги е била нещо като лакмус за състоянието и развитието на българската авиация. Усилията на хората, които работят там заслужават да бъдат подкрепени с това решение.
Попитахме дали отделените средства за модернизиране на военната ни авиация няма да ощетят останалите два вида войски? Като началник на отбраната не мога да деля децата си. Еднакво важни са и сухопътните войски, и военноморските сили. Моята задача като началник на отбраната е да искам за всички.
Има разместване на геостратегическите планове, има огнища на напрежение, които за съжаление са все по-близо до нас. Това налага ние да градим армията си, защото България все повече има нужда от своята армия.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40