Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джойс и ранните му разкази в ново издание

Снимка: colibri.bg

„Дъблинчани“ е сборник от 15 разказа, писани от Деймс Джойс в младостта му. Тази книга, излязла през 1914 г., е своеобразна панорама на Ирландия от този период. Още тук личи не само таланта на писателя, който след време ще напише „Одисей“, но и бъдещите експерименти, които ще бележат романа, толкова важен за развитието на жанра, знаков за модернизма в литературата.
Без да е така краен, Джойс експериментира още в разказите си, в които можем да отбележим натурализма, с който той разказва за живота на средната класа в Ирландия от началото на XX век. Макар това да е трето издание на „Дъблинчани“, преводът на Асен Христофоров е все така свеж, както споделя преводачката на „Одисей“ Иглика Василева. Впрочем под това заглавие Джойс е предвиждал да напише 16-и разказ, но се е разколебал. Затова пък някои от героите му се появяват после в „Одисей“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваньо Стоилов

"Ноти от мелодията на живота" е новата книга на журналиста Ваньо Стоилов

Поредната трета книга на Ваньо Стоилов , озаглавена "Ноти от мелодията на живота" вече е на книжния пазар. "Книгата съдържа очерци и интервюта с хора, които съм взимал в годините между 1980 и 2024", разказа Ваньо Стоилов, който е кореспондент на в. "24 часа" за област Стара Загора и се занимава с журналистика вече 45 години. Десет са публикациите..

обновено на 31.07.25 в 18:08

Лъчезар Бояджиев показва коне без конници в "Квадрат 500"

До 28 септември в Националната галерия "Квадрат 500" може да бъде разгледана изложбата на Лъчезар Бояджиев "Във ваканция… Corpus Equorum". В нея съвременния артист показва огромната си колекция от изображения на конни паметници от стотици точки по света, от които авторът на шега е премахнал ездачите. Куратори на изложбата са Овюл Дормушоглу и Джоана..

публикувано на 31.07.25 в 17:15

Железните хора на фотографа Йеле Крингс

Йеле Крингс е фотограф, писател и режисьор, който е реализирал проекти по целия свят. Негови творби са награждавани и публикувани в National Geographic, The Economist и The Guardian. Тази вечер на сцена "Централни хали" ще бъде открита изложбата му "Железни хора", представяща войната в Украйна през реалния живот на железопътните работници и техните..

публикувано на 31.07.25 в 16:25

Първо морско издание на фестивала LUNAR

Международният фестивал на светлините LUNAR ще превърне в светлинни сцени между 1 и 4 август Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец. Специално за лятното си издание "Море от светлини" фестивалът ще преобрази със светлинното изкуство не само градската среда, но и едни от най-завладяващите природни забележителности на брега на Южното ни Черноморие...

публикувано на 31.07.25 в 12:46

Цигулка в ритъма на Щраус: Таня Джарова и духът на Виена

Седмица преди едно от най-значимите културни събития за годината в България – турнето на  "Йохан Щраус Виртуозен Оркестра", в рубриката "Разговорът" срещаме публиката с концертмайстора на формацията – изключителната цигуларка Таня Джарова-Салюстио. Родом от България, живееща и творяща във Виена, Джарова не само е майка на четири деца, но и водеща..

обновено на 31.07.25 в 11:46