В „Радиоколекция“ ви предлагаме един малко необичаен за формата на радиоколекцията текст. Става дума за беседите на митрополит Антоний Сурожки, събрани в малката книжка, озаглавена „Началото на молитвата“. Трудно е да бъде обобщена, разказана накратко тази удивителна книжка.
Антоний Сурожки е роден в Лозана през 1914 година. Завършва медицина. На 29 годишна възраст дава монашески обет. Изпратен е на пастирско служение във Великобритания. По-късно става епископ и архиепископ на руската православна църква в Англия. Дълги години митрополит Антоний носи православното свидетелство за Христа на Запад, проповядва в различни църкви, общини, университетски аудитории, радио и телевизия в много страни по света, без да прекъсва връзката си с Руската църква. Умира през 2003 година на 89-годишна възраст.
Много ми е трудно да представя митрополит Антоний Сурожки с няколко встъпителни думи. През годините, докато четях книгите му, се удивлявах все повече и повече как този човек умее да говори за най-дълбоките и неизречими неща по най-простия и достъпен начин. Как умее да изрази точно това, което ти си мислиш. Как изобщо знае ти самият какво си мислиш. Той никога не е записвал беседите си. Други са го слушали и са записвали думите му. Творчеството му е необятно.
Днес ние продължаваме да слушаме думите му по същия начин, по който хиляди хора са ги слушали, докато той е бил жив.
Автор на радиокомпозицията и неин режисьор е Стилиян Петров.
В ролите ще чуем актьорите Иван Бърнев и Деляна Хаджиянкова.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg