pCloud е мястото, където могат да се съхраняват снимки, видео, документи, върху които, да речем, колеги могат да работят заедно, да имат достъп до тях на всичките си устройства, от целия свят по всяко време на денонощието. Имаше няколко случая, при които наши конкуренти имаха пропуски и информацията на техните потребители беше станала общодостъпна. Поради тази причина безопасността беше едно от звената, в което ние положихме сериозни усилия, за да създадем максимално сигурна услуга. Опитваме се да предоставим на потребителите полезното, лесното, заедно със сигурността, която да бъде обезпечена.
С какво pCloud е по-добра система от останалите подобни?
Един от основните проблеми по отношение на информацията и нейната достъпност е, че нашите конкуренти работят на принципа, при който цялата информация, която е в облака, трябва да бъде налична и на компютрите на потребителите, за да могат да работят на тези файлове. Това довежда до ограничаване на свободното пространство на устройствата на крайните потребители. Оказва се, че те не могат да имат неограничено пространство в облака и да съхраняват повече от свободното пространство, което имат на техните компютри. Този проблем решихме с pCloud Drive, чрез който даваме възможност на потребителите да имат достъп и да могат да работят върху всичките си файлове в облака, без да имат нужда да ги съхраняват на собствения компютър. По-важното е сигурността на информацията. Ние предоставяме услугата pCloud Crypto. Тя позволява на крайния потребител да криптира информацията на своето устройство и тя да се качи в облака. Услугата е толкова сигурна, че дори нашите системни администратори, ние като компания, която поддържа тази услуга, нямаме достъп до файловете и не можем да видим тяхното съдържание. Това са двете основни насоки, в които сме доста по-добри от конкурентите, и се опитваме да се развиваме в тези посоки още по-сериозно.
Компанията е обявила на сайта си предизвикателство към хакерите от целия свят, а именно, че ако някой успее да разбие криптиращия код на услугата, ще спечели 100 000 долара или еквивалента им в bitcoin.Тунио Зафер обясни това решение така:
pCloud Crypto беше разработен в продължение на пет-шест месеца от нашия екип. След като го стартирахме, имахме нуждата да го представим на нашите потребители – настоящи и бъдещи, и да ги убедим, че наистина услугата е сигурна. Преценихме, че начинът, по който да успеем да убедим крайните потребители, че услугата наистина е качествена, е да предизвикаме хакерите от целия свят да се опитат да разбият pCloud Crypto. Няма неразбиваем код, всичко е въпрос на изчислителна мощ и време. Но с нашия подход и начина на криптиране, който използваме, е невъзможно кодът да бъде разбит в разумен срок или с настоящите компютри, които има на пазара. Стартирахме pCloud Crypto Challenge преди шест месеца в нашата работна среда, където се съхраняват файловете на потребителите. Не сме правили демо акаунти или демо система, където хакерите да се опитват да пробият системата. По този начин искаме да покажем, че услугата наистина е максимално сигурна. Пробваха се повече от 2800 хакери от цял свят, предимно от Америка и Индия, но и България е също в челните позиции. Първоначално стартирахме с 20 000 $ награда. Във втория рунд увеличихме наградата на 100 000 $. Но шест месеца по-късно услугата все още е неразбиваема и така показахме, че информацията на нашите потребители е максимално защитена. Искаме за в бъдеще да увеличим екипа в България, да продължим да показваме, че от тук също могат да се правят сериозни проекти, че българските ИТ специалисти са едни от най-добрите на световния пазар.
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
В рубриката "Културни събития от деня" обръщаме внимание на предстоящото откриване на изложбата на Иван Нинов в арт галерия Vejdi. Тя ще бъде открита на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg