Хората, които ще гарантират поддръжката на системите, това да не изтичат личните ни данни – това е едната страна, но познанията ни за работа в интернет са също много важни, подчерта Божилов. По думите му, запознаването на децата още от училищна възраст с рисковете и заплахите в интернет е ключово и добрата интернет култура е предпоставка за по-добра киберсигурност.
Позовавайки се на своя над 20-годишен служебен опит в Министерството на отбраната, Божилов обясни, че поотделно водещи органи и институции у нас имат свои системи за защита на информацията, но се отчита подобряване в споделянето на данни, както и подобряване в посока създаване на интегриран сектор за киберсигурност:
Киберсигурността е нещо много комплексно. Досега сме изграждали отделни елементи на тази киберсигурност - различните министерства, банките, финансовите институции. Стратегията поставя всичко това в цялостна система.
Системната работа и комплексността излизат на дневен ред, категоричен е експертът:
Има различен тип атаки. Случилото се през 2015-а година бе блокиране на сайтове. Но освен тези относително безобидни блокирания вече има случаи на кибервойни в световен мащаб. Имаме форми на радикализация в интернет, кибертормоз… Изключително широк спектър от проблеми, но идеята на системата за киберзащита е на всеки проблем да бъде намерен адекватен отговор.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
Консултативния съвет за национална сигурност препоръча на парламента да разгледа приоритетно промените в Закона за електронното управление, а правителството – националната стратегия за киберсигурност до 2020 година. Министерският съвет трябва да осигури..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg