Диалогът между две европейски столици на културата - настоящата Вроцлав и Пловдив представяме с репортаж от Полша, където пловдивска делегация беше на посещение.
Спектакълът е пърформанс с мултимедия, който бе представен на о. Тумски, известен като Острова на крепостите на река Одра. В своята 20-вековна история немският град Брешлау /днес Вроцлав/ няколко пъти е променял принадлежността си към различни държави, като е бил последователно немски, чешки, полски, австрийски и отново полски. Независимо, че те населяват общо георгафско пространство, хората живеят разединени. Проектът представя най-значимите моменти от историята на града, символ на травмата на Европа , обяснява режисьорът Крис Болдуин. Чрез него стартираме един разговор за различните етноси, представяме бежанците, разрухата след войната, преселението, възраждането и възстановяването на града. За осъществяване на грандиозния спектакъл са привлечени арт центровете на Йерусалим, Дрезден, Пардубице, Вроцлав. Четирима млади композитори - израелец, немец, чех и поляк до 30-годишна възраст пишат четирите отделни оратории за едночасовата кантата, в която участва мащабен хор от студенти от четири музикални академии.
Общите репетиции за спектакъла във Вроцлав продължават едва единадесет дни. За участие в мащабния проект са привлечени и 50 лодки и платноходки, като река Одра за първи път се превръща в артистична арена. Многобройните зрители наблюдават действието, което започва в 22.30 ч., разположени покрай брега на реката, в която се отразяват светлинните епични картини и ефектите на мултимедийното внушение, завършващо с грандиозни фойерверки.
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg