Специалният гост в „Нашият ден” в четвъртък бе по три: гостуваха ни три невероятно талантливи, способни и красиви момичета – три сестри – сестри Гиргинови. И трите са оперни певици, имат успешна музикална кариера, и трите са завършили Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” – специалност класическо пеене и се изявяват успешно на българските и международни оперни сцени. Най-любопитното може би за нашите слушатели е, че стартът на музикалната кариера и на трите момичета е свързан с Детския хор на БНР. И трите са били солистки на Детския радиохор и са участвали във всички негови изяви и международни турнета.
Най-малката от трите сестри – Пламена – е завършила Първа немска гимназия в София, изявявала се е на сцената на Държавната опера в Стара Загора, на Софийската опера, ДМТ „Стефан Македонски”, на сцената на Русенската опера; участвала е в редица майсторски класове, печелила е награди на международни и български певчески конкурси, реализирала е професионални записи с оркестъра на БНР, а през тази и миналата година участва с главна роля в модерната импровизационна опера „Опервил” на Иво Димчев (със спечелен „Икар” през 2016 година) със спектакли в София, Амстердам, Ротердам, Франкфурт, Брюксел, Берлин, Виена и Париж.
Втората от сестрите – Вера – завършва първото си висше образование в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София – специалност архитектура – преди да завърши класическо пеене в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в певческия клас на проф. Мила Дюлгерова. Вера също е отличавана на национални и международни певчески конкурси, специализира в академия „Борис Христов” в Рим, печели стипендия за специализация на фонд „Райна Кабаиванска”; работила е с едни от най-известните български и италиански оперни имена като Рената Ското, Фиоренца Косотто, Райна Кабаиванска, Анна Томова-Синтова и други. Вера е имала изяви на сцената на Софийската опера и балет, чест гост е на Софийската филхармония и е част от солистичния състав на Държавната опера в Пловдив. Успоредно с всичко това Вера се занимава и с камерна музика, има участия и на клубната сцена.
Безспорно най-голямо влияние върху сестрите си оказва най-голямата от тях – Гиргина, която първа тръгва по пътя на музикалното усилие и проправя пътека за развитието на музикалния талант на сестрите. Тя е първата, която постъпва в Детския хор на Българското национално радио, след нея тръгват и Вера, и Пламена.
Гиргина също е лауреат на много конкурси, участва в редица от най-престижните майсторски класове, през 2007 година започва като артист-солист в Държавната опера в Русе, отличава се с успешни концерти в България и на европейските сцени, от 2009 година е редовен сътрудник на Баховото общество в България и пее сопрановите партии в Йоханес и Матеус Пасион, Високата меса в си минор на традиционните изпълнения по време на Страстната седмица в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
През април тази година Гиргина бе поканена от маестро Йордан Камджалов да солира в Девета симфония на Бетовен, премиерен концептуален проект, който представи за първи път пред широката публика новосформирания симфоничен оркестър Genesis orchestra и хоровия проект „Музикална лаборатория за човека“.
Зад успеха на Гиргина, Вера и Пламена се крие невероятна дисциплина, отдаденост и подреденост. За начина, по който семейството им е формирало тези качества на певиците, за мотивацията, за неуморната работа, за спомена и незаличимата следа, която Детският радиохор и маестро Христо Недялков са оставили във всяка една от тях, изобщо за пътя към успеха на всяка от сестрите – чуйте разговора в звуковия файл.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg