Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И още за корупцията – критично високи нива за България, както сочат данните на Центъра за изследване на демокрацията

БНР Новини
Ваня Нушева-Кашукеева
Снимка: БГНЕС

Всяка пета фирма у нас се е оплакала през изминалата година, че й е поискан по някакъв начин подкуп от държавен служител – сочат данните на обобщения доклад на Центъра за изследване на демокрацията, който беше оповестен на Обществения форум за противодействие на корупцията в началото на седмицата… Административната корупция остава на критично високи нива, а проучването е установило, че всеки пети българин е участник в някаква корупционна схема – нивото е толкова високо, че вече се е превърнало в „новото нормално“ както се изразиха участниците във форума…
Броят на засегнатите от корупцията граждани е около 1,3 милиона годишно, като само 120 – 150 случая достигат до етапа на повдигане на обвинения… В тази връзка е нужно да се подкрепят необходимите реформи в съдебната система и да се насърчава активното участие в този процес на правителството и на гражданите… беше казано още на форума…
Откриването на форума от президента Росен Плевнелиев и присъствието на министрите Меглена Кунева и Екатерина Захариева обаче навеждат на мисълта, че тази тема занимава вече и хората на най-високи постове – друг е въпросът, че оттам освен объркани послания и все нови и нови законови предложения – засега друго не се вижда…
Доста се изговори в последните две-три седмици на тази тема, още когато новият проект на Закона против корупцията, по-известен като „законът Кунева“ влезе за обсъждане в парламента, но засега той спорен от много гледни точки…
От изявлението на Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията стана ясно, че не може отчетливо да се регламентират причините за повишаването на нивата на корупция – те трябва да се разглеждат комплексно – т. е. и като ниво на бедност, което поражда корупция, и като ниво на недобро законодателство, което оставя вратички за съответните схеми, също и като липса на контрол и липса на наказани за корупция лица на високи постове…
Ваня Нушева-Кашукеева от „Прозрачност без граници“ конкретизира начините, с които може да се ограничи това отвратително явление – корупцията… А дали резултатите могат да дойдат бързо – това вече е тема с отворен финал… зависи от волята на политиците и от нетърпимостта на обществото…






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10