Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три дни съборът в Рожен ще оглася Родопите

БНР Новини
6
Снимка: Александър Райчев

С минута мълчание в памет на жертвите от атентата в Ница се откри съборът на народното творчество и животновъдството „Рожен 2016“.
Управителят на фондация „Наследство в бъдещето“ Симеон Караколев приветства гостите на събора с: Добре дошли в сърцето на Родопа планина, добре дошли на Роженските поляни, където тържествува българският дух. И допълни: Край нас е най-голямото българско знаме – 7800 кв.м. Три дни планината ще се оглася от гайди и родопски ритми. Три дни самобитни изпълнители от цялата страна ще покажат традиции, обреди и обичаи, съхранени от векове. Високо в Родопите, наследени от дедите ни фолклор ще докосне нашите сърца и звездите.
На голямата планина са й нужни големи човеци. Такава е Валя Балканска. Космическият й глас заедно с гайдаря Петър Янев се извиси над Роженските поляни с песента „Излел е Делю хайдутин“. Изпълнението беше специално, защото предаде традицията на малката Мария Дечева. Тя ще поеме песента, звездния път и силата на българския дух.
На откриването присъства председателя на Народното събрание госпожа Цецка Цачева. Присъстващите на Събора я посрещнаха с освиркване. Тя благодари за поканата на организаторите и каза: Никой не очакваше, че тази сутрин ще имаме поредния шок от атентата преживян в Ница, но мили приятели, ние трябва да се противопоставим не само със солидарната политика, която водим, а с нашата заедност така, както сме тук днес. Защото какво е красивата планина, чистото небе, чистата вода и земя, ако ни няма нас хората, ако не сме тук да пазим корените и традициите на нашите праотци.

Над 5000 са участниците във Фолклорния конкурс на Роженския събор – съобщиха от организаторите.
Най-малкият участник на сцена е Виктория Петрова на 3 години от село Зафирово, обл. Силистра, а най-възрастният участник е 85-годишният Стою Чонгаров.
На Роженските поляни тази година се надпяват 168 певчески групи и 29 ансамбъла, танцовите състави са 63. 140 индивидуални изпълнители ще представят песни и свирни от различни фолклорни области на България. На четирите сцени ще се представят групи от 207 народни читалища – най-старите културно-просветни институции.
Присъстващите очакват с нетърпение концертите „Роженски звездоброй“ на 15 юли и „Родопска вечер“ на 16 юли.
Това е Родопа планина – чан до чан, песен до песен, цвят до цвят, обич до обич. Казват, че в тази планина след първото майчино мляко иде песента.

Снимки: Александър Райчев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08

Център "Конкордия" в село Малки Искър: Подкрепа за уязвими групи и семейства

Семейният център "Конкордия" в село Малки Искър се отличава с активната си работа с уязвими групи от местната общност. Центърът се стреми да предостави необходимата образователна и социална подкрепа на децата и техните семейства, които се намират в трудни условия. Ръководителят на центъра, Йорданка Иванова, сподели в ефира на предаването "Нашият..

обновено на 27.06.24 в 13:58

Литературните акценти за първото полугодие на 2024 година – кои са те?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" през първото полугодие на литературната 2024 година  Лиляна Якимова , гост в предаването и представител на студентите от Програма "Преводач/Редактор" на Софийския университет, сподели своите наблюдения и анализи за най-важните и забележителни събития и книги за годината досега. Тя..

публикувано на 27.06.24 в 10:38
Лиляна Якимова, Светлозар Желев и Иво Иванов

Иво Иванов: За света като динамична система

Книгите на Иво Иванов , сред които "Кривата на щастието" и "Хроника на болката", сякаш притежават силата да променят живота на своите читатели. За писането, важните неща в живота, добрите, човешки примери, историите, които учат и вдъхновяват – разговор в "Нашият ден" с журналиста и писател, живеещ в САЩ. " Ако имам някаква мисия в живота,..

публикувано на 27.06.24 в 10:32