Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване.
Днешният ден е подходящ повод да си спомним за Фредерик Бантинг, откривателят на инсулина. Сър Фредерик Грант Бантинг е канадски физиолог и лекар, професор в Торонто, който е един от основните откриватели на инсулина. Неговото откритие е едно от най-важните в историята на медицината и е спасило милиони животи.
През 20-те години на XX век се случва нещо невероятно и щастливо в историята на научния прогрес. Младият лекар Фредерик Бантинг, след като прочел статия за панкреаса в медицинско списание, получил вдъхновение и идея. Въпреки че знаел малко за диабета и дори го изписвал грешно в бележките си, той се посветил на изследването на този проблем. По това време ролята на инсулина била известна, но учените не знаели как да го изолират от храносмилателните секрети.
Бантинг вярвал, че ако затвори главния канал и спре изтичането на храносмилателни сокове към червата, панкреасът ще спре да ги произвежда. Той убедил един професор да му предостави малко лабораторно пространство, помощник и няколко кучета за експерименти. Благодарение на тези усилия, през 1923 г. Фредерик Бантинг е удостоен с Нобелова награда за откриването на инсулина. Той разделя паричната награда със своя колега д-р Чарлз Бест, с когото работили заедно по изследванията.
Чуйте в звуковия файл.
Снимки: Уикипедия, pixabay
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg