Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музиката въздейства върху психиката и емоциите на децата

Музикотерапията е метод за справяне със стресовите състояния. Обикновено се практикува при пациенти с натрупано физическо или психическо напрежение с цел освобождаване на съзнанието и дори справяне със сезонната умора и депресията. Този вид терапия се използва също така при деца с увреждания, хиперактивност, агресия и дефицит на вниманието, а много майки пускат класически произведения на своите деца още по време на бременността.
Повече за този метод и благоприятното му влияние върху децата ни разказа Даниела Найденова – музиковед, музикален педагог и музикален редактор в Българското национално радио. След дълги години изучаване на музикотерапевтичните практики и ефекта от тях, тя е категорична, че и двата вида музикална терапия (активна и пасивна) могат да имат положително влияние върху децата и тяхното развитие.
Тя подчерта, че приспивната песен може да повлияе успокояващо на малчуганите, но само когато майката е спокойна и уравновесена.
Ако една музикална фраза или песен не е натоварена със съответната подходяща емоция, тя просто не е музика.
Слушането на класическа музика създава асоциативни образи, които могат да бъдат интерпретирани или да развият въображението на нашето дете. Най-благоприятен ефект имат композитерите: Йозеф Хайдн, Волфганг Амадеус Моцарт, Лудвиг ван Бетовен, Георг Фридрих Хендел, Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Георг Телеман и композитори на разнообразна детска музика.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20

Шведската дарк метъл сензация Eleine най-сетне пристига у нас за хедлайн шоу

"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..

публикувано на 14.04.25 в 10:37