Димитър Лавчев е роден на 30 юни 1952 г. в Харманли. Наследник на сладкогласни певци и добри музиканти, той също поема по пътя на музиката.
Започва професионалното си развитие в НУФИ “Филип Кутев” град Котел при легендарния гъдулар Минчо Недялков, а след това завършва АМТИИ в Пловдив. Още като студент, освен като изпълнител, се изявява и като композитор и аранжор на народна музика.
След като завършва академията, започва работа като концертмайстор във фолклорен ансамбъл “Тракия”.
Печели награди в Конкурса за млади музиканти в Чирпан и работи със знаменити музикантни като кларинетиста Иво Папазов, кавалджията Теодосий Спасов в неговия джаз-квартет и много други.
Дълги години е солист на Оркестъра за народна музика на БНР, като в определен период е и негов диригент. Той е основател и ръководител на “Харманлийската тройка”, с която записва в БНР едни от най-обичаните от публиката хорà: Моминска ръченица, Годежарско хоро, Пазарджишка копаница. Заедно с фолклорна група “Българи” популяризира българската народна музика по света години наред.
Димитър Лавчев е гъдулар с изключителна индивидуалност. Неповторими са неговите бавни мелодии и техниката му на свирене. Звука на неговата гъдулка се доближава до човешкия глас по чувственост, а с нея той „изпява” от сърце своите авторските композиции “Изповед”, “Странджанско тайнство”, “Рано ми слана попари” и други. Оригиналната му изпълнителска техника привлича поколения млади изпълнители, които се учат от виртуозния гъдулар.
Димитър Лавчев е от творците, които никога няма да напуснат голямата сцена. Макар и вече пенсиониран, той винаги ще бъде част от Оркестъра за народна музика на БНР, а творбите и духът му ще изпълват музикалното пространство посредством учениците и последователите му.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg