28-те министри на околната среда от Европейския съюз задвижиха процедурата по одобрение на Парижкото споразумение за борба климатичните промени.
Решението поставя начало на ратификацията на ниво ЕС. Следващата стъпка е текстът да получи съгласието на депутатите в Европейския парламент в Страсбург другата седмица, а после отново да се върне за подпис при министрите. Процедурата е политически важен и символичен сигнал, защото ЕС ще може да внесе в ООН ратификационните документи. За да влезе в сила, Парижкото споразумение се нуждае от ратификацията на поне 55 държави, представляващи повече от половината изхвърляни емисии в атмосферата.
ЕС беше сред най-силните застъпници на обвързващия договор и се ангажира с амбициозни цели за намаляване на количеството серен диоксид в озоновия слой – поне 40% до 2030г. Министерското решение беше определено като „историческо“ от комисаря по климата Мигел Ариас Канете:
Сега предизвикателството за всички страни е да превърнат обещанията от Париж в действащи политики.
За да стане юридически обвързващо за България, споразумението се нуждае и от ратификацията на Народното събрание.
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg